Wyścigi robotów

Wyścigi robotów to najlepszy sposób na zamienienie lekcji w pełne emocji zawody.

Czas realizacji: 45 minut

Materiały pomocnicze

  • taśma malarska
  • przeszkody
  • słupki
  • numery

Warunki przeprowadzania zajęć

Klasa szkolna z ławkami rozstawionymi po jej obwodzie. Krzesła dla publiczności. Sterowanie robotem przy pomocy aplikacji LOFI Control lub LOFI Blocks z wykorzystaniem tabletu lub smartfona.

UWAGA – Gdy mamy czas i korzystamy z aplikacji LOFI Blocks warto przeanalizować poszczególne klocki. Zobaczyć jak osiągany jest skręt w prawo czy w lewo.

Slalom

Uczniowie ustawiają w linii prostej słupki w klasie. Zadaniem każdego robota jest przejechanie trasy slalomu. Można mierzyć czas.

Sztafeta

Uczniowie dzielą roboty na drużyny, które oznaczają w widoczny sposób. Słupki ustawione są w dwóch liniach. Zadaniem LOFI Robotów jest przejechanie pomiędzy słupkami. Dopiero po powrocie pierwszego robota rusza kolejny zawodnik z robo drużyny.

Slalom wyznaczoną trasą

Uczniowie naklejają na słupki przygotowane numery i rozstawiają je np. na planie kwadratu.
Jako słupków do wyznaczenia slalomu można użyć pudełek od zestawów EDUBOX.
Wspólnie kodują trasę jako ma przejechać LOFI np. 1–2–4–3–1–4–2–3
Można mierzyć czas.

Wyścigi

Uczniowie układają z ławek labirynt (blaty są prostopadłe do podłogi), po którym będą jeździć LOFI Roboty. Warto po drodze ustawić różne przeszkody, które należy ominąć. Mogą to być klasowe kwiaty. Musza one być jednak na tyle ciężkie aby robot ich nie przewrócił. Wszystkie roboty ustawiają się na starcie. Wygrywa ten, który najszybciej pokona labirynt.

O autorze scenariusza:

Joanna Świercz

Joanna Świercz

Nauczyciel matematyki w Publicznej Szkole Podstawowej nr 31 w Opolu, uczestniczka I i II edycji programu #SuperKoderzy w ścieżce Majsterkowicze i Ctfrowi DJ, obecnie trener programu. Członek Stowarzyszania Nauczycieli Matematyki oraz grupy SuperBelfrzy RP. Autorka publikacji książkowych na temat wykorzystania metod aktywizujących na lekcjach matematyki, prowadzi bloga www.matmainaczej.pl