Strefa osobista LOFI Robota

Zadaniem uczniów będzie zaprogramowanie strefy osobistej LOFI Robota, po której przekroczeniu LOFI będzie sygnalizował za pomocą dźwięku i światła swoje niezadowolenia.

Warunki przeprowadzania zajęć

Pomieszczenie/klasa szkolna z drzwiami. LOFI robot z podłączonym czujnikiem odległości i diodami LED. Tablet/smartfon lub komputer stacjonarny do programowania robota.

Przygotowanie

Przed rozpoczęciem zajęć należy uczniów zapoznać z pojęciem strefa osobista. W tym celu należy wykonać zadanie dodatkowe.

Zadanie 1

Z wykorzystaniem LOFI Blocks zaprogramuj robota w taki sposób aby po wejściu w jego strefę osobistą (odległość mniejsza od 50cm) robot wydawał dźwięk za pomocą buzzera. Po opuszczeniu tej strefy buzzer powinien się wyłączać.

Zadanie 2

W wykorzystaniem LOFI Blocks zaprogramuj robota w taki sposób aby po wejściu w jego strefę osobistą (odległość mniejsza od 50cm) robot wydawał dźwięk za pomocą buzzera i świeciła się dioda w kolorze czerwonym lub żółtym (OUTPUT 3). Po opuszczeniu tej strefy buzzer powinien się wyłączać, a zapalać dioda biała lub zielona (OUTPUT 1).
Zauważ, że diody po wejściu/wyjściu ze strefy osobistej LOFI dalej się świecą. Dlatego należy delikatnie zmodyfikować program i przy dodać polecenia zapewniające miganie świateł.

Zadania dodatkowe

Przestrzeń osobista jest niewidzialna. Przestrzeń ta rozpościera się wokół ciała i ostro reagujemy na jej naruszenie. Strefa intymna, osobista i odległość społeczna to 3 rodzaje odległości, które umownie zachowujemy w zależności od sytuacji, w jakiej się znajdujemy. To, na jaką odległość pozwalasz się do siebie zbliżać, może zależeć od twojego stanowiska, wzorców kulturowych i zażyłości. Strefa osobista (intymna) do odległość do 45 centymetrów, którą przekraczać mogą tylko osoby najbliższe.

Nasze JA nie kończy się wcale równo z powierzchnią skóry. Każdy z nas ma wokół siebie prywatną przestrzeń. To tak, jakbyśmy chodzili ubrani w niewidzialny dla innych, ale doskonale dla nas wyczuwalny kokon składający się z kilku warstw. Najbliżej ciała tolerujemy tylko najbliższe osoby. To dlatego właśnie wizyta u lekarza, rehabilitanta, fryzjera, a nawet krawcowej, osób, które siłą rzeczy musimy wpuścić w naszą strefę intymną, nie zawsze jest przyjemna.

Uczniowie ustawiają się w koło z jedną osobą w środku w odległości około 100 cm od niej. Prosimy tę osobę aby zamknęła oczy, a pozostali uczniowie powoli małymi krokami zbliżają się do niej. Zadaniem te osoby jest powiedzenie stop w momencie, gdy poczuje, że zbliżające się osoby są tuż obok niej. Następnie można zmierzyć odległość i taki promień ma strefa osobista tej osoby.

O autorze scenariusza:

Joanna Świercz

Joanna Świercz

Nauczyciel matematyki w Publicznej Szkole Podstawowej nr 31 w Opolu, uczestniczka I i II edycji programu #SuperKoderzy w ścieżce Majsterkowicze i Ctfrowi DJ, obecnie trener programu. Członek Stowarzyszania Nauczycieli Matematyki oraz grupy SuperBelfrzy RP. Autorka publikacji książkowych na temat wykorzystania metod aktywizujących na lekcjach matematyki, prowadzi bloga www.matmainaczej.pl