Sterowanie syntezatorem

Stworzymy syntezator dźwięków

Czas trwania – DO WPISANIA
Poziom trudności – DO WPISANIA

Wstęp

Czas na wkroczenie do świata dźwięku! Pobawimy się w muzyków i spróbujemy zagrać na klawiaturze znaną wszystkim melodię.

Przygotowanie

Co wcześniej trzeba przygotować:

Przeglądarkę Google Chrome z rozszerzeniem LOFI Robot ScratchX
(https://www.lofirobot.com/edubox/konfiguracja/)

Przebieg

Blok Piano

W LOFI Blocks do tworzenia melodii mamy do dyspozycji 2 syntezatory – możemy powiedzieć, że są toelektroniczne pianina – oraz odtwarzacz próbek dźwięku do tworzenia rytmu.

Dodajmy do programu blok dźwiękowy Piano z zakładki Dźwięki. Nie daj się zmylić – to nie jest prawdziwe pianino, tylko podobnie się nazywa!

1_Piano

Jak widzisz, możemy wpisać do bloku Piano parametr liczbowy określający jak wysoko zagra nasz syntezator. Spróbuj pozmieniać ten parametr w zakresie od 0 do 100 i zobacz jakie dźwięki możemy wydawać.
W LOFI Blocks możemy klawiatury do wydawania dźwięków. Wystarczy z zakładki DŹWIĘKI wybrać blok Klawisz i wstawić go zamiast parametru liczbowego.

2_piano_klawisz

Teraz możesz używać klawiatury do zagrania różnych melodii. Klawisze, których możesz używać to te w środkowej części klawiatury:
A S D F G H J K L
Gotowy do zagrania pierwszej melodii w LOFI Blocks? Spróbuj powtórzyć taką sekwencję ruchów!
KHH JGG FHK KHH JGG FHF
Założę się, że na pewno znasz tę melodię! Gdy naciśniesz przycisk reprezentujący klawisze pianina będziesz miał dostęp do większej ilości klawiszy, a ponadto będziesz mógł zmienić zakres dźwiękowy pianina.

3_symbol_pianina

Spróbuj zagrać poprzednią melodię w innym zakresie dźwiękowym.

Udziwnianie pianina – modulacja

Oprócz zmiany zakresu pianina możemy użyć innego ciekawego bloku, który spowoduje spore zamieszanie. Znajdź blok Modulacja i dodaj go do programu.

5_modulacja

Teoria, która stoi za tym blokiem jest dość skomplikowana jak na nasze możliwości, więc możemy przyjąć, że blok ten w czarodziejski sposób zmienia sposób w jaki brzmią dźwięki.

Spróbuj wpisać na początku takie parametry:

6_modulacja_10

Naprawdę dziwnie to wszystko brzmi. Spróbujmy pobawić się tymi parametrami:

7_modulacja_05_10

Co powiesz na stworzenie instrumentu, którym możesz myszką decydować o modulacji i jej sile. Znajdź blok Mysz X i Mysz Y w zakładce ZDARZENIA i wstaw je zamiast parametrów modulacji.

9_modulacja_myszka

Gdy poświęcisz chwilę na zabawę z naszym syntezatorem to rozpoznasz wiele dźwięków używanych przez urządzenia elektroniczne (np. dźwięk telefonu stacjonarnego)

ZOBACZ GOTOWY PROJEKT

O autorze scenariusza:

LOFI Robot

Ten artykuł napisały dla Ciebie roboty znad morza. Najprawdopodobniej miały na imię Maciek i Tomek.