Rysowanie – Spray

Zaprogramujmy malowanie przy pomocy efektu spraya używanego w programach graficznych

Czas trwania – 45min
Poziom trudności – Prosty

Wstęp

Siema! Pewnie nie raz używałeś programu graficznego i na pewno zdarzyło ci się używać funkcji spraya! Dzisiaj pokażę ci jak można stworzyć własne narzędzie malarskie dostosowane do twoich potrzeb!

Przygotowanie

Co wcześniej trzeba przygotować:

Przeglądarkę Google Chrome z rozszerzeniem LOFI Robot ScratchX
(https://www.lofirobot.com/edubox/konfiguracja/)

Przebieg

Spray

Narzędzie, które zaprogramujemy będzie zmieniało kolorystykę malowania w zakresie od 0 do 100. Żeby wykonać taki efekt użyjemy bloku Wypełnienie oraz Losuj. Dodamy również elipsę, żeby zobaczyć efekt.

12_1

Taka funkcja jak spray ma do siebie to, że można zdecydować gdzie chcemy umieścić farbę. Decydujemy ruchem myszki i naciśnięciem lewego przycisku. Jak można to wykonać w LOFI Blocks? Ano, bardzo prosto! Użyjemy bloku warunkowego i bloku zdarzenia!

Teraz znajdźmy w zakładce KONTROLA blok Jeżeli i jako warunek dodajmy blok Przycisk myszy z zakładki ZDARZENIA.

13_2

Teraz przerzuć wcześniej używany blok elipsy do bloku warunkowego Jeżeli

14_3

Od teraz elipsa pokazuje się tylko wtedy gdy naciśniesz przycisk myszy. Jednak pozycja w której pojawia się kółko nie miała być przyklejona do jednego punktu, a miała podążać za kursorem. Można to wykonać umieszczając w miejscu X blok Mysz X, a w miejscu Y blok Mysz Y z zakładki ZDARZENIA

8_myszx_myszy

Jak widzisz udało mi się stworzyć napis LOFI bo moje narzędzie malarskie podąża za ruchem myszki! Spray jednak zachowuje się nieco inaczej, mianowicie, kropki powinny pojawiać się na określonym obszarze. Obszar ten zdefiniujemy poprzez dodanie do bloków Mysz X i Mysz Y losowej wartości z określonego przedziału. Na przykład będzie to od -5 do 5. Zobacz na mój przykład:

9_myszpluslosuj

Super! Wiesz co jeszcze by się przydało? Większe zagęszczenie kółek, wtedy spray zachowywałby się trochę naturalniej. Sprawmy by po każdym naciśnięciu pojawiło się 5 kółek. Zrobimy to dzięki blokowi Powtarzaj…razy z zakładki KONTROLA.

10_powtarzaj

Zmiana wielkości kółek

Dodatkową funkcją naszego programu byłaby zmiana wielkości kółek, które malujemy. W zakładce ZDARZENIA są bloki Kiedy naciśnięto. Możemy ich użyć do zwiększania lub zmniejszania zmiennej odpowiedzialnej za wielkość kółek. Zmienną stworzysz w zakładce ZMIENNE.

11_zmiana_wielkosci

Nie zapomnij o zmianie szerokości i wysokości kółek na zmienną wielkość! Pamiętaj też, że początkowa wielkość jest równa 0.

Miłej zabawy z twoim działającym sprayem!

ZOBACZ GOTOWY PROJEKT

O autorze scenariusza:

LOFI Robot

Ten artykuł napisały dla Ciebie roboty znad morza. Najprawdopodobniej miały na imię Maciek i Tomek.