Czas trwania – 45min
Poziom trudności – Łatwy
Wstęp
Nasz robot ma wzrok i warto go wykorzystać! Zaprogramujemy pojazd tak, by podążał za źródłem światła.
Przygotowanie
Moduły:
- LOFI Brain
- Silniki
- Czujnik światła x2
- Powerbank
- Kabel USB
Co wcześniej trzeba przygotować:
Przeglądarkę Google Chrome z rozszerzeniem LOFI Robot ScratchX
(https://www.lofirobot.com/edubox/konfiguracja/)
Konstrukcja robota
- Czujniki światła przykręcamy do prostokątnych klocków 9×4 po stronie, po której znajdują się okrągłe otwory. W pobliżu czujników możemy również przykręcić podłużne wąskie klocki jako “czółki”, nie pełnią one żadnej funkcji ale robot wygląda z nimi fajniej 😉
- Zmontowane elementy z czujnikami łączymy wspólnie przy pomocy trójkątnego klocka, tak aby czujniki skierowane były w przeciwnych kierunkach pod kątem 90 stopni.
- Połączone elementy z czujnikami montujemy na przedniej ściance pojazdu tak, aby czujniki ustawione były jak oczy robota, jedno skierowane w lewo a drugie w prawo.
Podłączenie:
- Silnik → M1
- Silnik → M2
- Czujnik światła po prawej stronie → INPUT1
- Czujnik światła po lewej stronie → INPUT2
- Zasilanie robota → kabel USB → Powerbank
Przebieg
Koncepcja programu
Pojazd podążający za światłem będzie całkowicie autonomiczny – to znaczy, że będzie potrafił samodzielnie się poruszać. Jego program jest bardzo łatwy do zrozumienia, jednakże wymagać będzie dostosowania go do warunków panujących w pomieszczeniu w którym będzie jeździł.
Posiadamy dwa silniki:
- Prawy – M1
- Lewy – M2
Jeżeli źródło światła będzie znajdowało się po prawej stronie robota to bardziej oświetlony będzie czujnik światła podłączony do wejścia INPUT1. Żeby skierować robota w stronę źródła światła należy zwiększyć obroty silnika M2 czyli lewego!
Analogicznie wygląda sytuacja, gdy źródło światła znajduje się po lewej stronie – wtedy mocniej pracuje silnik prawy.
Gdy źródło światła jest naprzeciwko robota to oba czujniki są oświetlone równomiernie, więc oba silniki powinny pracować jednakowo.
Program
Wykorzystamy zaledwie dwa bloki:
Tak jak wcześniej wspomniałem, będziemy musieli uzależnić pracę silników od odczytu poszczególnych czujników światła. Według początkowych koncepcji wyglądałoby to następująco!
Jeżeli uruchomisz program, robot zacznie poruszać się za źródłem mocnego światła, takiego jak na przykład latarka z telefonu lub tabletu. Jeżeli jednak źródło twojego światła jest troszkę słabsze, to może być konieczne wzmocnienie sygnałów przekazywanych do silnika. Żeby to zrobić wybierzemy sobie blok umożliwiający mnożenie oraz blok liczbowy (oba są w zakładce LICZBY). Następnie po prostu pomnożymy bloki INPUT1 i INPUT2 przez niedużą wartość taką jak na przykład 1.5 lub 2 i całość ponownie umieścimy w blokach Obracaj.
Pozostało ci dostosować robota do swoich potrzeb! Dobra robota!