Czas trwania – 45 min
Poziom trudności – Prosty
Wstęp
Dzisiaj proste ćwiczenie, w którym zbudujemy urządzenie do sprawdzania przewodności różnych materiałów. Ponadto spróbujemy przekuć to w zabawę.
Przygotowanie
Moduły:
- LOFI Brain
- Dioda
- Przycisk
- Kable krokodylki x2
- Kabel USB
Konstrukcja robota
Podłączenie:
- Przycisk → INPUT1
- Dioda → OUTPUT3
- Zasilanie robota → kabel USB → wyjście USB w komputerze
- Krokodylki muszą zostać podłączone do przycisku w sposób pokazany na obrazku
Przebieg
Budowa programu
Program będzie zapalał diodę w momencie, gdy krokodylki dotkną przewodnika o określonej przewodności. Wykorzystamy do tego blok warunkowy Jeżeli… w przeciwnym razie. Gdy okaże się, że krokodylki dotykają przewodnika, dioda zapali się, w przeciwnym razie zgaśnie.
W tym przypadku warunek jest spełniony, gdy odczyt z zacisków przycisku jest większy niż 30. Jest to w pewnym sensie czułość naszego przyrządu. Sprawdźmy, jak przewodzi element metalowy na ławce. Na pewno dioda się zaświeci. Teraz możemy sprawdzić, czy ciało człowieka jest przewodzące. Złap jedną końcówkę krokodylka w jedną rękę, a drugą ręką złap drugiego krokodylka. Okazuje się, że przewodność człowieka jest różna w zależności od miejsca przyłożenia krokodylków do skóry, a także od wilgotności dłoni, którymi dotykamy końcówek.
Gdy mocniej ściśniemy krokodylki, to wartość odczytywana na wejściu INPUT1 będzie większa ze względu na to, iż spadek napięcia na naszym ciele się zmniejsza.
Dodanie dźwięku
Ciekawy efekt uzyskamy, gdy zaprogramujemy LOFI Blocks do wydawania różnych dźwięków w zależności od uzyskiwanych wartości.
Możemy wzmocnić nasz sygnał mnożąc go przez 1.5.
Teraz dźwięki stały się wyraźniejsze. Można przetestować, jak brzmią różne elementy. Spróbuj przy pomocy ołówka nanieść grubą warstwę grafitu na kartkę i dotknąć jej krokodylkami.
Okazuje się, że rysunki mogą być przewodzące! W zależności od tego, jak daleko znajdują się od siebie elektrody uzyskamy różne natężenie dźwięku. Podobne eksperymenty można wykonać zwilżając kartkę papieru wodą z kranu. Jeżeli masz dostęp do wody destylowanej, to spróbuj przeprowadzić eksperyment z jej użyciem – efekt może być dla ciebie zadziwiający!
Dodanie wizualizacji
Fajnie byłoby dodać coś ruchomego, co będzie reagowało na zmieniającą się przewodność. Zacznijmy od stworzenia tła. Korzystamy z LOFI Robot, więc tło zrobimy pomarańczowe!
Przewodność będziemy wizualizowali poprzez powiększające się w zależności od przewodności kółko.
Do tego dorzucimy wyświetlanie wartości i mamy całkiem niezły miernik przewodności!