Przez co płynie prąd?

Sprawdzimy, które elementy przewodzą przy pomocy własnoręcznie zbudowanego miernika przewodności

Czas trwania – 45 min
Poziom trudności – Prosty

Wstęp

Dzisiaj proste ćwiczenie, w którym zbudujemy urządzenie do sprawdzania przewodności różnych materiałów. Ponadto spróbujemy przekuć to w zabawę.

Przygotowanie

Moduły:

  • LOFI Brain
  • Dioda
  • Przycisk
  • Kable krokodylki x2
  • Kabel USB

Konstrukcja robota

Podłączenie:

  • Przycisk → INPUT1
  • Dioda → OUTPUT3
  • Zasilanie robota → kabel USB → wyjście USB w komputerze
  • Krokodylki muszą zostać podłączone do przycisku w sposób pokazany na obrazku

przycisk banan

Przebieg

Budowa programu

Program będzie zapalał diodę w momencie, gdy krokodylki dotkną przewodnika o określonej przewodności. Wykorzystamy do tego blok warunkowy Jeżeli… w przeciwnym razie. Gdy okaże się, że krokodylki dotykają przewodnika, dioda zapali się, w przeciwnym razie zgaśnie.

1_program_podstawowy

W tym przypadku warunek jest spełniony, gdy odczyt z zacisków przycisku jest większy niż 30. Jest to w pewnym sensie czułość naszego przyrządu. Sprawdźmy, jak przewodzi element metalowy na ławce. Na pewno dioda się zaświeci. Teraz możemy sprawdzić, czy ciało człowieka jest przewodzące. Złap jedną końcówkę krokodylka w jedną rękę, a drugą ręką złap drugiego krokodylka. Okazuje się, że przewodność człowieka jest różna w zależności od miejsca przyłożenia krokodylków do skóry, a także od wilgotności dłoni, którymi dotykamy końcówek.

2_przewodnosc_czlowieka

Gdy mocniej ściśniemy krokodylki, to wartość odczytywana na wejściu INPUT1 będzie większa ze względu na to, iż spadek napięcia na naszym ciele się zmniejsza.

Dodanie dźwięku

Ciekawy efekt uzyskamy, gdy zaprogramujemy LOFI Blocks do wydawania różnych dźwięków w zależności od uzyskiwanych wartości.

3_graj_piano

Możemy wzmocnić nasz sygnał mnożąc go przez 1.5.

3_graj_piano_wzmocnione

Teraz dźwięki stały się wyraźniejsze. Można przetestować, jak brzmią różne elementy. Spróbuj przy pomocy ołówka nanieść grubą warstwę grafitu na kartkę i dotknąć jej krokodylkami.

Okazuje się, że rysunki mogą być przewodzące! W zależności od tego, jak daleko znajdują się od siebie elektrody uzyskamy różne natężenie dźwięku. Podobne eksperymenty można wykonać zwilżając kartkę papieru wodą z kranu. Jeżeli masz dostęp do wody destylowanej, to spróbuj przeprowadzić eksperyment z jej użyciem – efekt może być dla ciebie zadziwiający!

Dodanie wizualizacji

Fajnie byłoby dodać coś ruchomego, co będzie reagowało na zmieniającą się przewodność. Zacznijmy od stworzenia tła. Korzystamy z LOFI Robot, więc tło zrobimy pomarańczowe!

4_tlo

Przewodność będziemy wizualizowali poprzez powiększające się w zależności od przewodności kółko.

5_kolko

Do tego dorzucimy wyświetlanie wartości i mamy całkiem niezły miernik przewodności!

6_wartosc

ZOBACZ GOTOWY PROJEKT

O autorze scenariusza:

Maciej Wojnicki

Maciej Wojnicki

Projektant, konstruktor, programista, twórca LOFI Robota - edukacyjnego systemu do nauki robotyki i programowania dla dzieci w każdym wieku. Pomysłodawca i współzałożyciel pierwszego w Polsce Fab Labu (Trójmiasto) - otwartej pracowni szybkiego prototypowania i cyfrowej fabrykacji, zrzeszonej w międzynarodowej sieci podobnych instytucji.