Nauka liczb w obcych językach

Stwórzmy prosty program do nauki języka obcego

Czas trwania – 30min
Poziom trudności – PROSTY

Wstęp

Pokażę jak stworzyć program, dzięki któremu z przyjemnością nauczymy się liczyć w różnych językach. Program będzie losował liczbę w dowolnym zakresie, a następnie wypowiadał ją w dowolnym języku. Naszym zadaniem będzie odpowiedzenie poprawnie o jaką liczbę chodzi robotowi.

Co wcześniej trzeba przygotować:

Właściwie to nic! Tę lekcję można przeprowadzić bez robota – potrzebna będzie jedynie przeglądarka Google Chrome.

Przebieg

Losowanie liczby

Nasz program zaczniemy od utworzenia zmiennej. Na pewno już to potrafisz, a jeśli nie to zajrzyj do łatwiejszych lekcji – tam wszystko objaśniałem! Zmienną utworzysz w zakładce ZMIENNE. Ja nazwałem ją liczba.

Następnie przypiszemy do zmiennej liczba (blok Ustaw zmienną) na blok Losuj, który znajduje się w zakładce LICZBY.

1_zmienna_losowanie

Ustawmy zakres poprzez bloki liczbowe. Niech to będzie zakres od 0 do 100. W ten sposób za każdym cyklem programu nasza zmienna będzie miała inną wartość z podanego przedziału.

2_zmienna_0_100

Wybieranie języka i synteza mowy

Następnie wybierzmy język w którym będzie mówił nasz robot. Wstawmy zatem do programu blok Język.

3_jezyk

Fajnie byłoby poznać liczbę, która została przypisana do zmiennej. Można to oczywiście zrobić poprzez konsolę, ale czy nie przyjemniej byłoby ją usłyszeć? Wstawmy blok Powiedz i dołączmy do niego blok zmiennej.

4_powiedz_liczba

OK! Mamy już gadającego robota. Czas na sprawdzian dla nas. Wybierzmy z zakładki ZDARZENIA blok Zapytaj. Pozwoli on wyświetlić w przeglądarce ramkę w której będziemy mogli wpisać naszą odpowiedź. Wstawmy wybrany wcześniej blok do naszego programu.

5_zapytaj_liczba

Odpowiedź dobra… czy zła?

Losujemy liczbę i ją zgadujemy, ale nadal nie wiemy czy dobrze odpowiedzieliśmy. Trzeba dodać pewne warunki, które sprawdzą czy nasza odpowiedź pokrywa się z wylosowaną liczbą. Oczywiście przyda nam się niezastąpiony blok warunkowy Jeżeli… w przeciwnym razie…. Sprawdzimy czy prawdziwa jest równość: zmienna liczba = odpowiedź. Jeżeli tak, to robot powie “Brawo!” albo inny zachęcający okrzyk, a jeżeli odpowiedź będzie błędna to robot powie na przykład “Źle!”. Oczywiście warto dostosować odpowiedzi do języka w którym się uczymy.

6_blok_warunkowy

Super! Brakuje jeszcze tylko chwili oczekiwania, tak by robot mógł powiedzieć swoją kwestię i nasz program do nauki liczb w języku obcym jest gotowy!

Program gotowy!

7_koncowy_program

ZOBACZ GOTOWY PROJEKT

O autorze scenariusza:

LOFI Robot

Ten artykuł napisały dla Ciebie roboty znad morza. Najprawdopodobniej miały na imię Maciek i Tomek.