Mówiący Robot

Skonstruujmy robota wykonującego zaprogramowaną sekwencję czynności

Czas trwania – 90 min
Poziom trudności – ŚREDNI

Wstęp

Hej! Dzisiaj programujemy naszego robota tak, by potrafił się doskonale zaprezentować w towarzystwie. Innymi słowy – stworzymy sekwencję ruchów, słów i dźwięków, dzięki której wprawimy w osłupienie każdego, kto jeszcze nie słyszał o LOFI Robotach!

Przygotowanie

Moduły:

  • LOFI Brain
  • Serwomotor
  • Kabel USB

Co wcześniej trzeba przygotować:

Przeglądarkę Google Chrome z rozszerzeniem LOFI Robot ScratchX
(https://www.lofirobot.com/edubox/konfiguracja/)

Konstrukcja robota

Podłączenie:

  • Serwomotor → OUTPUT1
  • Zasilanie robota → kabel USB → wyjście USB w komputerze

Przebieg

Mówimy “Cześć”!

Naszą sekwencję zaczniemy – według zasad savoir-vivre – od przywitania się! Jeżeli potrafisz już programować roboty, to spróbuj wykonać program bez patrzenia na moje podpowiedzi. Najpierw ustawmy serwomechanizm (blok Ustaw serwo z zakładki ROBOT) na pozycję środkową (50).

1_serwo_na_50

Teraz czas w końcu przemówić! Użyjemy do tego bloku Powiedz.

2_powiedz_czesc

Nasze następne wypowiedziane zdanie będzie w innym języku, więc już teraz warto przełączyć język. Niech to będzie język angielski – odpowiedni blok znajdziecie w zakładce DŹWIĘK. Po inicjalizacji nowego języka powinniśmy odczekać chwilkę, by program zdążył go załadować (i tak zawsze po bloku Powiedz należy odczekać pewien czas, by komputer zdążył wypowiedzieć zadane przez nas zdanie).

3_jezyk_czekaj

Mówimy Hello, Servus, Bonjour!

Język został poprzednio zmieniony na angielski. Wypowiedzmy teraz jakieś przyjemne słówka właśnie po angielsku. Nie zapomnijmy o inicjalizacji kolejnego języka i odczekaniu chwili. U mnie następnym językiem będzie niemiecki, a robot powie “1 2 3 Hello!

4_niemiecki

W ten sposób stworzyliśmy zalążki naszego sekwencyjnego robota. Warto byłoby mu dodać jakąś funkcję. Co powiesz na krótkie zapikanie buzzerem i zmianę położenia głowy robota przed wypowiedzeniem słów w kolejnym języku?

5_serwo_na_75

No to jak już mamy obrót głowy, to teraz w końcu trzeba znowu coś powiedzieć? U mnie to będzie “4 5 6 Servus!“, a kolejnym językiem będzie język miłości – czyli francuski! 🙂 Nie zapominajmy również o kolejnym przekręceniu głowy, tym razem na pozycję 25.

6_sekwencja_na_25

Po francusku powiemy “7 8 9 Bonjour!” i sekwencja znowu się powtórzy.

7_sekwencja_koncowa

Jak widzisz mój robot wrócił z powrotem na pozycję początkową i ustawiłem mu język hiszpański. Na zakończenie programu wykonamy okrzyk “LOFI ROBOT!” i ustawimy język na polski, tak by całość mogła się znowu powtórzyć.

8_caly_program

WOW. Cały program jest strasznie długi, ale tak właściwie to cały czas wykorzystujemy te same bloki. Spróbuj stworzyć swoją własną sekwencję!

ZOBACZ GOTOWY PROJEKT

O autorze scenariusza:

LOFI Robot

Ten artykuł napisały dla Ciebie roboty znad morza. Najprawdopodobniej miały na imię Maciek i Tomek.