Mecz w piłkę

Rozgrywki piłkarskie w wykonaniu robotów to niezawodny przepis na pełną radosnych okrzyków i emocji lekcję

Czas realizacji: 45 minut

Konieczne narzędzia

  • Zmontowany robot pojazd
  • Tablet, smartfon z aplikacją LOFI Blocks, lub komputer stacjonarny z opcją komunikacji bluetooth

Materiały pomocnicze

  • taśma malarska
  • kolorowy papier
  • wykałaczki
  • miarka
  • piłka z gąbki

Warunki przeprowadzania zajęć

Klasa szkolna z ławkami rozstawionymi po jej obwodzie. Krzesła dla publiczności. Na środku klasy należy wykleić za pomocą taśmy malarskiej boisko do piłki nożnej (zadanie dodatkowe). LOFI Robot może mieć z przodu dokręcone elementy, które pomogą odbijać lub przepychać piłkę.

Sterowanie robotem

Sprawdzamy, czy LOFI robot jest sparowany z tabletem lub smartfonem, urządzeniem za pomocą którego będziemy sterować robotem. Jeżeli nie parujemy urządzenia (hasło: 1234)

Instrukacja połączenia urządzeń iOS z modułem bluetooth 4.0

Uruchamiamy aplikację LOFI Blocks. Łączymy się z naszym LOFI Robotem.

Wczytujemy z przykładów projekt Sterowanie panelem kontrolnym

Uwaga: Gdy mamy czas warto przeanalizować poszczególne klocki. Zobaczyć jak osiągany jest skręt w prawo czy w lewo.

Rozgrywki piłkarskie

Uczniowie dzielą roboty na drużyny, które oznaczają w widoczny sposób (zadania dodatkowe). Wspólnie
z nauczycielem ustalają czas trwania poszczególnych meczy. Jedno z dzieci albo nauczyciel pełnią funkcję sędziego, który mierzy czas i zapisuje na tablicy wyniki poszczególnych spotkań. W przypadku niemożliwości wyłonienia poszczególnych miejsc lub czasu, który pozostał do zakończenia zajęć można zorganizować konkurs – najlepszy strzelca bramek.

Zadania dodatkowe

Wielkość boiska

Uczniowie powinny wyszukać w Internecie wymiary boiska do gry w piłkę nożną. W 2008 roku Komitet Wykonawczy FIFA ustalił, że boisko powinno mieć 68 m szerokości i 108 m długości. W naszych rozgrywkach raczej nie będzie nam potrzebne pole karne, ale pole bramkowe i sama bramka na pewno. Pole bramkowe powinno mieć 5,5 m długości i 18,32 m szerokości, a bramka 7,32 m szerokości Następnie prosimy uczniów aby za pomocą metra zmierzyli długość przestrzeni, na której wyklejane będzie boisko dla LOFI Robotów. Załóżmy, że chcemy aby miało ono 3 m długości. Obliczamy skalę, 108: 3 = 36. Każdy wymiar boiska musimy pomniejszyć trzydzieści sześć razy. Po przeliczeniu wymiarów możemy przystąpić do wyklejania boiska.

Po wyklejeniu boiska może uczniowie zauważą, że bramka jest mała a po rozpoczęciu rozgrywek przekonają się, że strzelenie gola wcale nie jest takie łatwe. Można zaproponować zmianę punktacji np. gole w bramce za dwa punkty, gole z pól bramkowych za 1 punkt.

Liczebność drużyn

Mając do dyspozycji sześć LOFI Robotów możemy stworzyć trzy drużyny po dwóch zawodników lub dwie drużyny po trzech zawodników. Słusznym wydaje się dostosowanie wielkości boiska (skali) do liczebności drużyn.

Rodzaj rozgrywek

Do dyspozycji mamy kilka systemów rozgrywek np. pucharowy, każdy z każdym. Warto poprosić, któregoś z uczniów aby opowiedział o tym jak rozgrywa się np. turnieje Ligi Mistrzów, czy polskiej Ekstraklasy. Ze względu na liczbę LOFI Robotów system każdy z każdym jest idealny, wówczas musimy mieć przynajmniej trzy drużyny.

Można również zorganizować konkurs – najlepszy strzelca bramek.

Stroje drużyn

Drużyny piłkarskie powinny być w jakiś sposób oznaczone. Można stworzyć małe flagi z wykałaczek i kolorowego papieru lub wydrukować flagi różnych państw.

O autorze scenariusza:

Joanna Świercz

Joanna Świercz

Nauczyciel matematyki w Publicznej Szkole Podstawowej nr 31 w Opolu, uczestniczka I i II edycji programu #SuperKoderzy w ścieżce Majsterkowicze i Ctfrowi DJ, obecnie trener programu. Członek Stowarzyszania Nauczycieli Matematyki oraz grupy SuperBelfrzy RP. Autorka publikacji książkowych na temat wykorzystania metod aktywizujących na lekcjach matematyki, prowadzi bloga www.matmainaczej.pl