Lampa hologram

Instrukcja zaprogramowania efektów świetlnych z wykorzystaniem konstrukcji hologramu z zestawu CODEBOX Tv

Hologram z zestawu CODEBOX Tv to sprytny sposób na zamianę naszego wyświetlacza w nietypową lampę. W ciemnym pomieszczeniu można ulec złudzeniu, że wygrawerowana w plexi postać robota unosi się wręcz w powietrzu jak tytułowy “hologram”. Efekt ten osiągany jest dzięki podświetleniu przezroczystej płytki plexi od dołu – przechodzące przez nią światło podświetla krawędzie wygrawerowanego wzoru nadając całości specyficzny efekt.

Na poniższych przykładach zobaczysz, jak na różne sposoby możemy manipulować podświetlaniem naszego hologramu.

Jeśli jeszcze nie montowałeś obudowy wyświetlacza LED to instrukcję znajdziesz w tym LINKU.

Jeśli masz zmontowaną obudowę wyświetlacza LED, ale nie wiesz jak zamocować hologram robota, to to instrukcję montażu znajdziesz w tym LINKU.

Programowanie

Nasz “hologram” to płaski arkusz przezroczystego tworzywa. Kiedy postawimy go pionowo na wyświetlaczu zakrywa on tylko jeden rząd diod LED, dlatego aby efekt podświetlenia był najbardziej sugestywny, zapalamy jedynie diody znajdujące się pod hologramem – czyli cały piąty rząd diod. Zapalenie odpowiednich diod wywołujemy przy pomocy bloku PROSTOKĄT ustawiając jego szerokość na 8 (cały rząd) a wysokość na 1 pixel. Prostokąt rysujemy w pozycji Y=4 (czyli piąty rząd licząc od 0).

Po uruchomieniu powyższego programu hologram powinien rozświetlić się na biało.

Ale możemy go nieco urozmaicić dodając mu trochę dynamiki – niech zapala się i gaśnie jak sygnalizator.

Możemy dalej poeksperymentować z naszym migającym sygnalizatorem. Zaprogramujmy go tak, aby za każdym razem, gdy się zapala, świecił innym, losowo wybranym kolorem. Aby tego dokonać, dodajemy do każdej składowej bloku KOLOR bloczek LOSUJ OD 0 do 100.

Przykład 2 – płynna zmiana koloru

Spróbujmy teraz zaprogramować nasz hologram tak, aby jego kolor stopniowo zmieniał odcień. Do tego celu wykorzystamy bloczek KOLOR TĘCZY – pozwala on w prosty sposób osiągać przejścia tonalne pomiędzy różnymi barwami o tym samym nasyceniu. Aby kolor zmieniał się automatycznie, stwórzmy zmienną X i następnie z każdym odtworzeniem pętli POWTARZAJ będziemy zwiększać wartość zmiennej X o 1. Jeśli zmienną X podstawimy jako parametr bloku KOLOR TĘCZY, kolor naszego podświetlenia będzie płynnie się zmieniał. Prędkość zmiany koloru możemy regulować poprzez opóźnienie CZEKAJ na końcu programu – im większa wartość opóźnienia, tym wolniejsze tempo zmiany.

Przykład 3 – przesuwające się podświetlenie

Jako ostatni przykład zaprogramujmy podświetlenie hologramu, które przesuwa się z lewa na prawo i z powrotem.
Do tego celu ponownie wykorzystamy zmienną, która tym razem określać będzie położenie prostokąta w wysokości 1 i szerokości dwóch pikseli. Prostokąt ten przesuwa się z lewa na prawo – czyli zmieniamy jego położenie w osi X.

wyswietlacz_uklad_strzalka

Ponieważ prostokąt podświetlenia ma szerokość 2 pixeli dochodzi on do krawędzi wyświetlacza, kiedy jego pozycja X jest równa 6 (pamiętaj, że piexele na wyświetlaczu numerujemy od 0 do 7). Aby osiągnąć efekt płynnego przesuwania, wykorzystujemy pętlę POWTARZAJ i jako ilość powtórzeń ustawiamy 6. W ramach pętli zwiększamy X o 1, a następnie w kolejnej pętli zmniejszamy X o 1 (czyli zmieniamy o -1). W ten sposób podświetlenie naszego hologramu przesuwa się najpierw z lewa na prawo do krawędzi wyświetlacza, a następnie z powrotem wraca do początku.

O autorze scenariusza:

Maciej Wojnicki

Maciej Wojnicki

Projektant, konstruktor, programista, twórca LOFI Robota - edukacyjnego systemu do nauki robotyki i programowania dla dzieci w każdym wieku. Pomysłodawca i współzałożyciel pierwszego w Polsce Fab Labu (Trójmiasto) - otwartej pracowni szybkiego prototypowania i cyfrowej fabrykacji, zrzeszonej w międzynarodowej sieci podobnych instytucji.