Brama otwierana automatycznie

Skonstruujmy automatycznie otwierającą się bramę

Czas trwania – 45min
Poziom trudności – łatwy

Wstęp

Hej! Chciałbyś skonstruować automatycznie otwieraną bramę, taką jaką montuje się w pilnie strzeżonych ośrodkach? Z LOFI Robot to możliwe! Jeżeli chcesz rozwinąć umiejętność używania bloków warunkowych, to dzisiejsza lekcja jest w sam raz dla Ciebie.

Przygotowanie

Moduły:

  • LOFI Brain
  • Serwomotor
  • Czujnik odległości
  • Diody x2
  • Kabel USB

Co wcześniej trzeba przygotować:

Przeglądarkę Google Chrome z rozszerzeniem LOFI Robot ScratchX
(https://www.lofirobot.com/edubox/konfiguracja/)

Konstrukcja robota

Podłączenie:

  • Czujnik odległości → port Distance
  • Serwomotor → OUTPUT1
  • Dioda → OUTPUT3
  • Dioda → OUTPUT4
  • Zasilanie robota → kabel USB → wyjście USB w komputerze

Przebieg

Proste otwieranie i zamykanie bramy

Naszą bramę zaczniemy od najbardziej podstawowej funkcji, jaką powinna mieć, czyli od samego otwierania i zamykania, gdy w pobliżu pojawi się obiekt. Do wykonania potrzebny nam będzie blok warunkowy Jeżeli… w przeciwnym razie…, znajdziemy go w zakładce KONTROLA.

1_jezeli_wprzeciwnymrazie

Dodajmy do niego bloki wykonawcze z zakładki ROBOT. Chcemy by serwomechanizm z przymocowanym szlabanem po spełnieniu warunku unosił się (Ustaw serwo OUTPUT1 na 100), a gdy warunek nie będzie spełniony, brama musi być zamknięta (Ustaw serwo OUTPUT1 na 50).

2_wykonawcze

Nasz program powinien wyglądać tak, jak powyżej. Pomyśl, jaki warunek możemy dodać! Chcemy by brama otwierała się gdy czujnik odległości wykryje jakiś obiekt w pewnej odległości, natomiast gdy przed bramą nic nie będzie stało, powinna być zamknięta. Oczywiście musimy użyć bloku porównawczego z zakładki LICZBY.

3_porownawczy

Dodajmy zatem w lewym miejscu bloku porównawczego odczyt z czujnika odległości (zakładka ROBOT), a z prawej strony odległość w centymetrach, z której chcemy wykrywać nadjeżdżające, nadlatujące lub nadpełzające obiekty :).

4_porownawczy_uzupelniony

Opóźnianie opadania bramy

Super! Brama już się otwiera, gdy zobaczy nadjeżdżający pojazd… ale od razu gdy samochód zniknie z pola widzenia czujnika odległości, to szlaban opada. Nie powinno tak być! Należy dodać opóźnienie przed zamknięciem szlabanu. Niech to będą 3 sekundy.

5_opoznienie

Mówiąca brama

Żyjemy w XXI wieku, nie sądzisz, że szlabany powinny mówić? Niech nasz robot powie coś od siebie – na przykład, że do zamknięcia bramy pozostały 3 sekundy.

Przejdźmy do zakładki DŹWIĘK i wybierzmy blok Powiedz. W tym bloku możemy wpisać dowolną treść, która ma być wypowiedziana przez komputer. W tym przypadku będzie to “Brama zamknie się za trzy sekundy“. Jest to dość długie zdanie i w momencie wypowiadania go program nie zatrzymuje się. Z tego powodu ważne jest by po użyciu bloku Powiedz wstawić blok Czekaj i zatrzymać program na czas potrzebny do wypowiedzenia pełnego zdania. Gotowy program wygląda w ten sposób:

6_blok_powiedz

Diody STOP-JEDŹ

Możemy udoskonalić bramę o dodatkowe diody wskazujące, czy można już jechać czy należy czekać. W programie, do części odpowiadającej za ruch bramy w górę dodajmy blok Ustaw wyjście i zaświećmy diodę podłączoną do wejścia OUTPUT3. To będzie informacja o możliwości jazdy. Drugą diodę – tę która odpowiada za informowanie o konieczności zatrzymania się – należy ustawić na 0 przy pomocy tego samego bloku co poprzednio.

Analogicznie stworzymy część programu odpowiadającą za zapalanie diody podłączonej do OUTPUT4 i gaszenie tej podłączonej do OUTPUT3, gdy brama będzie zamknięta. Spójrz na mój program:

7_diody

Nasza brama jest już gotowa! Może uda Ci się wymyślić dla niej jakieś dodatkowe funkcje? Pochwal się pisząc komentarz lub kontaktując się z nami na Facebooku!

ZOBACZ GOTOWY PROJEKT

O autorze scenariusza:

LOFI Robot

Ten artykuł napisały dla Ciebie roboty znad morza. Najprawdopodobniej miały na imię Maciek i Tomek.