Czas trwania – 45min
Poziom trudności – łatwy
Wstęp
Hej! Chciałbyś skonstruować automatycznie otwieraną bramę, taką jaką montuje się w pilnie strzeżonych ośrodkach? Z LOFI Robot to możliwe! Jeżeli chcesz rozwinąć umiejętność używania bloków warunkowych, to dzisiejsza lekcja jest w sam raz dla Ciebie.
Przygotowanie
Moduły:
- LOFI Brain
- Serwomotor
- Czujnik odległości
- Diody x2
- Kabel USB
Co wcześniej trzeba przygotować:
Przeglądarkę Google Chrome z rozszerzeniem LOFI Robot ScratchX
(https://www.lofirobot.com/edubox/konfiguracja/)
Konstrukcja robota
Podłączenie:
- Czujnik odległości → port Distance
- Serwomotor → OUTPUT1
- Dioda → OUTPUT3
- Dioda → OUTPUT4
- Zasilanie robota → kabel USB → wyjście USB w komputerze
Przebieg
Proste otwieranie i zamykanie bramy
Naszą bramę zaczniemy od najbardziej podstawowej funkcji, jaką powinna mieć, czyli od samego otwierania i zamykania, gdy w pobliżu pojawi się obiekt. Do wykonania potrzebny nam będzie blok warunkowy Jeżeli… w przeciwnym razie…, znajdziemy go w zakładce KONTROLA.
Dodajmy do niego bloki wykonawcze z zakładki ROBOT. Chcemy by serwomechanizm z przymocowanym szlabanem po spełnieniu warunku unosił się (Ustaw serwo OUTPUT1 na 100), a gdy warunek nie będzie spełniony, brama musi być zamknięta (Ustaw serwo OUTPUT1 na 50).
Nasz program powinien wyglądać tak, jak powyżej. Pomyśl, jaki warunek możemy dodać! Chcemy by brama otwierała się gdy czujnik odległości wykryje jakiś obiekt w pewnej odległości, natomiast gdy przed bramą nic nie będzie stało, powinna być zamknięta. Oczywiście musimy użyć bloku porównawczego z zakładki LICZBY.
Dodajmy zatem w lewym miejscu bloku porównawczego odczyt z czujnika odległości (zakładka ROBOT), a z prawej strony odległość w centymetrach, z której chcemy wykrywać nadjeżdżające, nadlatujące lub nadpełzające obiekty :).
Opóźnianie opadania bramy
Super! Brama już się otwiera, gdy zobaczy nadjeżdżający pojazd… ale od razu gdy samochód zniknie z pola widzenia czujnika odległości, to szlaban opada. Nie powinno tak być! Należy dodać opóźnienie przed zamknięciem szlabanu. Niech to będą 3 sekundy.
Mówiąca brama
Żyjemy w XXI wieku, nie sądzisz, że szlabany powinny mówić? Niech nasz robot powie coś od siebie – na przykład, że do zamknięcia bramy pozostały 3 sekundy.
Przejdźmy do zakładki DŹWIĘK i wybierzmy blok Powiedz. W tym bloku możemy wpisać dowolną treść, która ma być wypowiedziana przez komputer. W tym przypadku będzie to “Brama zamknie się za trzy sekundy“. Jest to dość długie zdanie i w momencie wypowiadania go program nie zatrzymuje się. Z tego powodu ważne jest by po użyciu bloku Powiedz wstawić blok Czekaj i zatrzymać program na czas potrzebny do wypowiedzenia pełnego zdania. Gotowy program wygląda w ten sposób:
Diody STOP-JEDŹ
Możemy udoskonalić bramę o dodatkowe diody wskazujące, czy można już jechać czy należy czekać. W programie, do części odpowiadającej za ruch bramy w górę dodajmy blok Ustaw wyjście i zaświećmy diodę podłączoną do wejścia OUTPUT3. To będzie informacja o możliwości jazdy. Drugą diodę – tę która odpowiada za informowanie o konieczności zatrzymania się – należy ustawić na 0 przy pomocy tego samego bloku co poprzednio.
Analogicznie stworzymy część programu odpowiadającą za zapalanie diody podłączonej do OUTPUT4 i gaszenie tej podłączonej do OUTPUT3, gdy brama będzie zamknięta. Spójrz na mój program:
Nasza brama jest już gotowa! Może uda Ci się wymyślić dla niej jakieś dodatkowe funkcje? Pochwal się pisząc komentarz lub kontaktując się z nami na Facebooku!