UWAGA
Od grudnia 207r. zmieniliśmy (ulepszyliśmy!) konstrukcję uchwytu na pisak – aktualną instrukcję znajdziesz TUTAJ
Montaż uchwytu na pisak
Przy pomocy długich śrubek skręć klocki, które będą trzymały pisak.
Dwa półokrągłe klocki przykręć do elementu zakończonego z jednej strony wpustami.
Połącz obydwa wcześniej skręcone elementy ze sobą.
Dwa półokrągłe klocki zamontuj na środku ścianki frontowej korpusu.
Płącz uchwyt ze ścianką frontową pojazdu, tak aby półokrągłe klocki tworzyły ruchomy zawias. Nie dokręcaj śrubek do końca, pisak powinien być rychomy tak aby mógł swobodnie opadać na podłożę.
Ściankę frontową z przyczepionym uchwytem zamontuj z przodu pojazdu. W otworze uchwytu umieść piask i dokręć długie śrubki tak aby pisak był sztywno zamocowany. Robot malujący jest gotowy.
Po dodaniu do robota pojazdu uchwytu na pisak zamienia się w robota malującego, którego programować możemy tak, aby tworzył różnego rodzaju geometryczne sekwencje.
Nasz robot wykonuje prostą sekwencję ruchów np: RUCH DO PRZODU, SKRĘT, RUCH DO TYŁU. Ponieważ jednak wykonują ją w PĘTLI powtarzając te ruchy wielokrotnie może rysować na kartce (zaopatrz się w duży arkusz papieru!) ciekawe geometryczne wzory podobne do FRAKTALI.
Poniżej znajduje się przykład oprogramowania robota malującego.
Zwróć uwagę na instrukcje znajdujące się w pętli LOOP. Wykorzystujemy tam cztery podstawowe funkcje określające ruch robota: PRZÓD, TYŁ, LEWO, PRAWO. Dodatkowo w nawiasie jako parametr funkcji wpisujemy czas przez jaki robot ma ją wykonywać, czyli np. LEWO(500) oznacza, że robot będzie skręcał w lewo przez 500 milisekund (czyli pół sekundy).
Poeksperymentuj z własnymi sekwencjami ruchów zmieniając paramtery czasu i dopisując kolejne etapy ruchu.