Konfiguracja BLUETOOTH – Windows 10

Instrukcja połączenia się z robotem poprzez Bluetooth w systemie Windows 10

Przygotowanie do połączenia robota

Po złożeniu LOFI Robota należy podłączyć zasilanie do dolnego gniazda LOFI Brain. Robota można podłączyć zarówno do powerbanku dołączonego do zestawu jak i portu USB w komputerze.

Po podłączeniu zasilania do LOFI Brain, powinny zapalić się dwie czerwone diody. Dioda bliżej gniazda zasilającego oznacza obecność zasilania na module Arduino Pro Micro i świeci się jednostajnie. Druga dioda na module Bluetooth powinna migać. Oznacza to, że moduł Bluetooth oczekuje na połączenie z dowolnym urządzeniem posiadającym nadajnik Bluetooth – w tej instrukcji będzie to laptop z zainstalowanym systemem Windows 10.

Przejście do ustawień Bluetooth

W komputerze należy przejść do karty Ustawienia Bluetooth i innych urządzeń. Można to zrobić na dwa sposoby.

Sposób 1 – otworzyć menu Start i bezpośrednio po otworzeniu należy zacząć pisać na klawiaturze „ustawienia bluetooth”.

1_menu_start_ustawienia_bluetooth

Pod “Najlepszy wynik” wyświetli się możliwość wejścia do ustawień Bluetooth.

Sposób 2 – otworzyć menu Start, następnie nacisnąć symbol zębatki, który oznacza Ustawienia.

2_menu_start_ustawienia_zebatka

Po wejściu do panelu ustawień należy przejść do zakładki Urządzenia (zaznaczone czerwonym prostokątem).

3_ustawienia_urzadzen

Parowanie modułu Bluetooth z komputerem

Po przejściu do ustawień Bluetooth należy upewnić się, że Bluetooth w komputerze jest włączony (błękitny prostokąt).

4_ustawienia_bluetooth

Po włączeniu Bluetooth trzeba dodać nowe urządzenie poprzez naciśnięcie symbolu „plusa” – Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne.

Wyświetli się okno z trzema możliwymi wyborami. Wybieramy pierwszą z możliwych opcji, czyli Bluetooth

5_dodawanie_urzadzenia

Po wybraniu odpowiedniej opcji komputer zacznie wyszukiwać wszystkie urządzenia Bluetooth znajdujące się w pobliżu. Po chwili powinna wyświetlić się możliwość sparowania się z LOFI Robotem. Na poniższym zdjęciu jest to LOFI_Robot6, ale na Twoim komputerze może pojawić się także nazwa Nieznane urządzenie. Wynika to z faktu, że mój komputer już wcześniej był połączony z robotem i pobrał odpowiednią nazwę.

6_wyszukiwanie_robota

Po kliknięciu wyświetlonej nazwy, komputer spróbuje nawiązać połączenie i konieczne będzie wpisanie hasła (1234). Po sparowaniu urządzenia, system po chwili powinien wyświetlić informacje o poprawnie dodanym nowym urządzeniu.

W ustawieniach Bluetooth pojawi się nazwa robota do którego się połączono. Nazwa ta widnieje pod tytułem “Inne urządzenia”

7_sparowane

Sprawdzenie portu COM

Warto sprawdzić do którego portu COM zostało podłączone urządzenie Bluetooth, będzie to pomocne w późniejszym łączeniu się poprzez aplikację LOFI Robot Extension.
Żeby sprawdzić port COM, należy przejść z Ustawień Bluetooth do Więcej opcji Bluetooth. Na obrazku zaznaczono odnośnik białą strzałką.

Okno, które się pojawi powinno wyglądać następująco:

Należy przejść do zakładki Porty COM

10_porty_com

Tutaj wypisane są wszystkie porty COM używane przez Bluetooth w komputerze. U mnie oprócz LOFI_Robot6 widać również słuchawki bezprzewodowe. Do każdego urządzenia przypisane są dwa porty – przychodzący oraz wychodzący. Nas interesują porty wychodzące związane z LOFI Robot. W tym przypadku muszę zapamiętać, że mój LOFI Robot znajduje się na porcie COM6.

Łączenie się z LOFI Robot poprzez wtyczkę LOFI Robot Extension

Gdy już wiemy na jakim porcie COM znajduje się nasz LOFI Robot, możemy otworzyć ściągniętą wcześniej wtyczkę LOFI Robot LOFI Robot Extension.

11_ScratchX

Pod tekstem “Serial Ports” jest dostępna lista portów COM powiązanych z Bluetooth. Tak jak wcześniej sprawdzaliśmy, interesuje nas port wychodzący związany z LOFI Robotem. W moim przypadku był to port COM6.

12_ScratchX_com6

Po wybraniu odpowiedniego portu z listy można nacisnąć przycisk Connect, żeby połączyć się z robotem. Należy odczekać od 3 do 15 sekund, gdyż łączenie może tyle potrwać. Zwróćmy uwagę na robota – dioda związana z modułem Bluetooth powinna przestać migać, gdy uzyskamy poprawne połączenie, a w LOFI Robot Extension przycisk Connect zmieni się na Disconnect.

Robot jest już gotowy do pracy z LOFI Blocks. Możemy tam przejść prosto z wtyczki poprzez naciśnięcie przycisku OPEN LOFI BLOCKS.

Sprawdzanie połączenia w LOFI Blocks

LOFI Blocks musi być otwarty w przeglądarce Chrome. Poprawność połączenia w LOFI Blocks sygnalizowana jest poprzez obecność obwódki na głowie robota

17_polaczone_obrazki

Możemy sprawdzić czy robot odpowie na nasze zapytanie. W tym celu należy nacisnąć ikonę robota z poprzedniego obrazka – jej lokalizację wskazano zieloną strzałką na poniższym obrazku.

14_lofiblocks_polaczenie

Robot powinien odpowiedzieć poprzez podwójne piknięcie. Jeżeli tak się stało – robot jest gotowy do programowania.

Możliwe przyczyny braku połączenia:

  • LOFI Blocks otwarty w innej przeglądarce niż Google Chrome
  • LOFI Blocks został uruchomiony wielokrotnie (otwarty w innej karcie przeglądarki)
  • Uruchomiona jest lekcja interaktywna
  • Do płytki Arduino wgrano nowy skrypt

Podobne wpisy