Przygotowanie:
1) Aby prawidłowo zaplanować pracę przy składaniu STRZELNICY, zacznij od przygotowania swojego miejsca pracy. Duża przestrzeń robocza będzie wskazana. Np. puste biurko lub duży stół będą idealnym miejscem do budowania,
2) Przygotuj także śrubokręt i wcześniej skręcone pudełeczko na śrubki.
3) Wyłamywanie elementów drewnianych z formatek – czynność warto wykonywać z wyczuciem i delikatnie, choć raczej zdecydowanie. Można robić to ręcznie, lub użyć małego nożyka do nacinania łączeń i wyjmowania. Przy tej czynności warto zachować szczególną ostrożność!
Życzymy mnóstwa zabawy i frajdy podczas składania! 🙂
Zaczynamy:
Przygotuj części do zamontowania silnika serwo:
1. Kwadratowy uchwyt silnika (ten z mniejszym otworem z wcięciem) załóż od spodniej strony silnika serwo (pamiętaj najpierw wpuścić kabelek):
UWAGA! Przed zamontowaniem silnika oderwij z jego boków fioletowe naklejki.
2. Od góry silnika nałóż drugi kwadratowy uchwyt:
3. Silnik wraz z uchwytami przykręć do górnej ścianki korpusu robota. Zwróć uwagę, aby trzpień silnika był ustawiony bliżej środka ścianki korpusu:
4. Skręć przy pomocy dwóch śrubek i dwóch nakrętek cały element zgodnie z rysunkiem:
Przygotuj pozostałe cztery części do zmontowania korpusu robota:
5. Złóż dolną i przednią część korpusu:
6. Złóż dwie boczne części. Zwróć uwagę, aby boczna ścianka z dwoma wcięciami ustawiona była dokładnie tak, jak na rysunku (a nie np. po przeciwnej stronie):
7. Przykręć śrubki z nakrętkami przy dolnej części ścianek bocznych. Pamiętaj nie dokręcać ich do końca. Pozostaw trochę luzu, aby móc włożyć górną część z serwomotorem:
8. Skręć ze sobą boki wraz z elementem zawierającym silnik serwo (teraz pamiętaj dokręć dolne śrubki):
Przygotuj części do zmontowania ruchomego ramienia strzelnicy:
9. Zamocuj czujnik światła, pamiętaj o umieszczeniu drewnianych podkładek pomiędzy czujnikiem i ramieniem:
10. Analogicznie zamocuj czerwoną diodę LED lecz w środkowej części ramienia. Zwróć uwagę że złącze do podłączania diody LED znajduje się w innej pozycji niż fotorezystor:
11. Plastikowy orczyk serwa umieść w drewnianym uchwycie:
12. Ramię odwróć na drugą stronę, diodą LED i fotorezystorem w dół:
13. Orczyk wraz z drewnianym uchwytem przykręć do ramienia strzelnicy w taki sposób, aby orczyk dało się zamocować na silniku serwo (plastikowy orczyk musi się znaleźć między drewnianym ramieniem a drewnianym uchwytem):
UWAGA! Zwróć uwagę aby w tym momencie wyprowadzić przewod serwa odpowiednim otworem w ściance bocznej.
14. W zmontowanym korpusie robota zamocuj sterownik LOFI Brain. Jeśli jeszcze nie masz przygotowanego tego elementu, to szybką instrukcję składania znajdziesz TUTAJ:
15. Czas zamocować nasze ramie na trzpieniu serwomotoru. Aby zrobić to prawidłowo to:
a) podłącz serwomotor do OUTPUT 1 i połącz sterownik LOFI Brain 2.0 z aplikacją LOFI BLOCKS. Ustaw silnik serwo w pozycji 50 – tak, aby był dokładnie w środku swojego zakresu pracy:
b) uruchom program przyciskiem PLAY. Serwomotor ustawi się na zadaną pozycję,
c) teraz możesz zamocować orczyk wraz na trzpieniu silnika serwomotoru (zwróć uwagę aby ramię było w pozycji prostopadłej, tak jak na rysunku):
d) przykręć ramię. Do zamocowania orczyka na silniku przygotuj śrubkę M2 (jest ona mniejsza niż pozostałe śrubki, którymi skręcane są części drewniane, w zestawie CODEBOX znajdziesz 3 szt. śrubek M2):
Uwaga! Mała śrubka jest bardzo drobna, aby ją łatwiej umieścić w gwincie trzpienia serwomotoru, użyj namagnesowaną końcówkę śrubokrętu.
16. Czujnik światła podłącz do wejścia INPUT3.
17. Diodę LED do wejścia OUTPUT3.
Gratulacje – konstrukcja strzelnicy jest skończona!
Programowanie
Zobacz jak zaprogramować strzelnicę w aplikacji LOFI Blocks
Otwórz lekcję
Jeśli jesteś bardziej doświadczonym programistą możesz również sprawdzić jak zaprogramować naszą strzelnicę bezpośrednio w środowisku Arduino IDE pisząc kod w języku C
Otwórz lekcję