Przygotowanie:
1) Aby prawidłowo zaplanować pracę przy składaniu Robokota, zacznij od przygotowania swojego miejsca pracy. Duża przestrzeń robocza będzie wskazana. Np. puste biurko lub duży stół będą idealnym miejscem do budowania,
2) Przygotuj także śrubokręt i wcześniej skręcone pudełeczko na śrubki. Pamiętaj że w zestawie znajdują się śrubki o dwóch długościach: krótkie 12 mm i długie 20 mm. Natomiast wszystkie nakrętki są takie same,
3) Wyłamywanie elementów drewnianych z formatek – czynność warto wykonywać z wyczuciem i delikatnie, choć raczej zdecydowanie. Można robić to ręcznie, lub użyć małego nożyka do nacinania łączeń i wyjmowania. Przy tej czynności warto zachować szczególną ostrożność!
Życzymy mnóstwa zabawy i frajdy podczas składania! 🙂
Lista częsci
Przygotuj następujące części drewniane do zbudowania Robokota.
Instrukcja
Przygotuj części drewniane do zmontowania osłony LOFI Brain:
1. Skręć osłonę LOFI Brain. Umieść dwa elementy wypełniające wewnątrz Briana tak jak na rysunkach:
2. Następnie zamocuj główną osłonę tak, aby były widoczne nadrukowane cyfry wejść i wyjść oraz inne opisy. Całość skręć używając krótszych śrubek i nakrętek. Pamiętaj, że każdą śrubkę trzeba skręcić z taką samą siłą, aby nie przekrzywić osłonki.
3. Na koniec umieść adapter Brain wraz z przykręconą osłona w płytce Arduino UNO. Zwróć szczególną uwagę, aby każdy z pinów Braina znalazł swój odpowiednik w płytce Arduino UNO.
Przygotuj następujące części drewniane do zbudowania górnej części robota kota:
4. Do górnej ścianki korpusu robo-kota przykręć uchwyty sterownika w kształcie równoległoboku.
Uwaga: Do bardziej efektywnego i łatwiejszego skręcania robokota proponujemy eksperymentować z ułożeniem pojazdu na stole. Warto wypróbować kilka pozycji ułożenia konstrukcji podczas skręcania. Szczególnie warto czasem robota ustawić np. w pionie lub bokiem, aby nakrętkę łatwiej było umieścić w wycięciu. Specjalnie nie podajemy gotowych rozwiązań, aby każdy indywidualnie mógł opracować swoje własne sposoby przy tej czynności 🙂
5. Połącz sterownik LOFI Brain do zmontowanych wcześniej uchwytów. Zwróć uwagę, aby port USB sterownika znajdował się przy krawędzi górnej ścianki korpusu robokota.
Przygotuj następujące części drewniane do zbudowania bocznych części robokota:
6. Na obydwa silniki załóż elementy drewniane służące do przytwierdzenia ich do korpusu robokota.
Uwaga: Najpierw delikatnie przełóż kabelek przez klocek z wycięciem czworokąta z zaokrąglonymi rogami. Drewniane elementy są dość ściśle spasowane z silnikiem. Musisz być precyzyjny i użyć odpowiedniej siły. Nie ściskaj jednak na siłę, za mocno, aby nie połamać klocków. Czasami naklejka znamionowa na silniku DC może przeszkadzać przy montażu, warto ją usunąć odklejając.
7. Silniki zamontuj przy pomocy śrubek 20 mm w bocznych ściankach korpusu robokota.
8. Następnie w ten sam sposób złóż mocowanie drugiego silnika. Pamiętaj jednak, żeby drugi silnik zmontować w lustrzanym odbiciu!
Uwaga: Po skręceniu obu boków korpusu robokota, połóż je na równej płaszczyźnie obok siebie. Sprawdź czy trzpienie silników znajdują się w tej samej osi.
9. Boczne ścianki wraz silnikami zamontuj na górnej ściance korpusu z przymocowanym sterownikiem LOFI Brain. Ścianki przykręć przy pomocy śrubek 12 mm.
Wskazówka: Składając robokota najpierw warto tylko delikatnie “złapać” śrubkami nakrętki, aby dało się złożyć górę i dół, a dopiero później wszystko mocniej dokręcić. Gdy dokręcisz od razu za mocno dwie płytki do boków, możesz mieć problem z włożeniem na miejsce dolnej płytki korpusu.
10. Ustaw konstrukcję robota tak jak na rysunku.
11. Zamocuj i przykręć kolejny element korpusu za pomocą czterech śrubek 12 mm.
12. Przykręć element z kwadratowym wycieńciem, w którym na koniec umieścimy powerbank.
13. Do elementu brzuch robokota (z logiem LOFI – LOFI ROBOT) przykręć część stanowiącą szyję.
14. Skręcony element teraz zamontuj przy pomocy śrubek 20 mm. Aby łatwiej umieścić go we wskazanym miejscu, można lekko poluźnić cztery śrubki mocujące część z czterema dziurkami. Na koniec nie zapomnij je dokręcić z powrotem.
15. Teraz dwa długie dolne elementy “łapy” umieszczamy w specjalnych poprzecznych wypustach na spodzie robota.
16. Przykręcamy czterema śrubkami 12 mm.
Przygotujmy teraz elementy do skręcenia pyszczka Robokota. Będziesz potrzebował:
17. Skręć przy pomocy śrubek 20 mm mocowanie na czujnik odległości.
18. Przykręć trójkątne elementy “uszy” śrubkami do klocka “twarzy” robota.
19. Zamontuj czujnik odległości przy pomocy śrubki 20 mm.
20. Przykręć “twarz” robokota do szyi.
21. Skręć dwa takie same elementy “ramion” używając śrubek 12 mm.
22. Przykręć elementy “łapki” do skręconej przed chwilą części ramienia. Zwróć uwagę aby kierunek gwintów czterech śrubek ramienia przykręconych w punkcie powyżej, był skierowany w tą samą stronę co przykręcane łapki.
23. Załóż ramię kota na złoty trzpień silnika i przykręć do korpusu robokota używając śrubek 12 mm. Pamiętaj o dwóch drewnianych podkładkach.
24. W ten sam sposób zamontuj kolejne ramię na drugim trzpieniu silnika.
25. Pozostaje nam umieścić powerbank w korpusie.
Konstrukcja ROBOKOTA jest gotowa!
Podłączenia elektroniczne
1. Silniki podłącz do gniazd M1 i M2 sterownika LOFI Brain 2.0 . Pamiętaj żeby blaszki silników wpinając były zwrócone w stronę plastikowych “ścianek” wewnątrz wejścia M1 i M2!
2. Powerbank podłącz do portu micro USB znajdującego się na płytce sterownika LOFI Brain 2.0
3. Czujnik odległości podłącz do odpowiedniego gniazda na sterowniku LOFI BRAIN, zwróć uwagę na odpowiednie podłączenie przewodów do pinów VCC(5V), TRIG, ECHO, GND, piny te są opisane na czujniku i sterowniku.
4. Moduł bluetooth podłącz do odpowiednio oznaczonego gniazda. ZWRÓĆ UWAGĘ NA ODPOWIEDNI KIERUNEK WPIĘCIA MODUŁU BLUETOOTH