Pojazd Głowacz

Instrukcja montażu pojazdu Głowacza z zestawu CODEBOX Drive

Przygotowanie:

1) Aby prawidłowo zaplanować pracę przy składaniu Robota – Głowacza, zacznij od przygotowania swojego miejsca pracy. Duża przestrzeń robocza będzie wskazana. Np. puste biurko lub duży stół będą idealnym miejscem do budowania,

2) Przygotuj także śrubokręt i wcześniej skręcone pudełeczko na śrubki. Pamiętaj że w zestawie znajdują się śrubki o dwóch długościach: krótkie 12 mm i długie 20 mm. Natomiast wszystkie nakrętki są takie same,

3) Wyłamywanie elementów drewnianych z formatek – czynność warto wykonywać z wyczuciem i delikatnie, choć raczej zdecydowanie. Można robić to ręcznie, lub użyć małego nożyka do nacinania łączeń i wyjmowania. Przy tej czynności warto zachować szczególną ostrożność!

Życzymy mnóstwa zabawy i frajdy podczas składania! 🙂

Lista częsci

Przygotuj następujące części drewniane do zbudowania robota głowacza.

Paweł - Głowacz_czesci

Instrukcja

Przygotuj części drewniane do zmontowania osłony LOFI Brain:

brain_oslona_czesci

1. Skręć osłonę LOFI Brain. Umieść dwa elementy wypełniające wewnątrz Braina tak, jak na rysunkach:

Brain 2.0_01_2

Brain 2.0_02_2

2. Następnie zamocuj główną osłonę tak, aby były widoczne nadrukowane cyfry wejść i wyjść oraz inne opisy. Całość skręć używając krótszych śrubek i nakrętek. Pamiętaj, że każdą śrubkę trzeba skręcić z taką samą siłą, aby nie przekrzywić osłonki.

Brain 2.0_03

3. Na koniec umieść adapter Brain wraz z przykręconą osłona w płytce Arduino UNO. Zwróć szczególną uwagę, aby każdy z pinów Braina znalazł swój odpowiednik w płytce Arduino UNO.

Brain 2.0_05

Brain 2.0_04

4. Do górnej ścianki korpusu przykręć uchwyty sterownika w kształcie równoległoboku.

SK_mocowanie_braina

Uwaga: Do bardziej efektywnego i łatwiejszego skręcania głowacza proponujemy eksperymentować z ułożeniem go na stole. Warto wypróbować kilka pozycji ułożenia robota podczas skręcania. Szczególnie warto czasem konstrukcje ustawić np. w pionie lub bokiem, aby nakrętkę łatwiej było umieścić w wycięciu. Specjalnie nie podajemy gotowych rozwiązań, aby każdy indywidualnie mógł opracować swoje własne sposoby przy tej czynności 🙂

5. Połącz sterownik LOFI Brain do zmontowanych wcześniej uchwytów. Zwróć uwagę aby port USB sterownika znajdował się przy krawędzi górnej ścianki korpusu głowacza.

Głowacz_mocowanie_Brain_2.0

6. Na obydwa silniki załóż elementy drewniane służące do przytwierdzenia ich do korpusu głowacza.

DC_lewy

Uwaga: Najpierw delikatnie przełóż kabelek przez klocek z wycięciem czworokąta z zaokrąglonymi rogami. Drewniane elementy są dość ściśle spasowane z silnikiem. Musisz być precyzyjny i użyć odpowiedniej siły. Nie ściskaj jednak na siłę, za mocno, aby nie połamać klocków. Czasami naklejka znamionowa na silniku DC może przeszkadzać przy montażu, warto ją usunąć odklejając.

7. Silniki zamontuj przy pomocy śrubek 20 mm w bocznych ściankach korpusu głowacza.

mocowanie_DC_lewy_ii

8. Następnie w ten sam sposób złóż mocowanie drugiego silnika. Pamiętaj jednak, żeby drugi silnik zmontować w lustrzanym odbiciu!

mocowanie_DC_prawy_ii

Uwaga: Po skręceniu obu boków głowacza, połóż je na równej płaszczyźnie obok siebie. Sprawdź czy trzpienie silników znajdują się w tej samej osi.

pojazd_silniki_os

9. Boczne ścianki wraz silnikami zamontuj na głównej ściance korpusu z przymocowanym sterownikiem LOFI Brain. Ścianki przykręć przy pomocy śrubek 12 mm. Zwróć szczególną uwagę na to ze górna część korpusu wraz z LOFI Brainem jest przykręcana do boków głowacza obrócona o 180 stopni przeciwnie niż w robocie Pojazd.

Głowacz_boki_mocowanie

Wskazówka: Składając głowacza najpierw warto tylko delikatnie “złapać” śrubkami nakrętki, aby dało się złożyć górę i dół, a dopiero później wszystko mocniej dokręcić. Gdy dokręcisz od razu za mocno dwie dolne płytki do boków, możesz mieć problem z włożeniem na miejsce dolnej płytki korpusu.

10. Kółko obrotowe przykręć do jednej ze spodnich ścianek korpusu przy pomocy śrubek 12 mm. Zwróć uwagę, aby główki śrubek były jak na rysunku, a trzpienie i nakrętki były wewnątrz głowacza.

scianka_kółko_obrotowe

11. Od spodu korpusu zamontuj wcześniej zmontowany element z kółkiem przy pomocy śrubek 12 mm.

Głowacz_mocowanie_kolko

12. Oraz zamontuj drugi element stanowiący spód głowacza przy pomocy śrubek 20 mm.

Głowacz_mocowanie_spodu_logo

13. W tym momencie można wyprowadzić kable silników DC, przez oczka do tego utworzone w górnej konstrukcji robota. Z przodu głowacza zamontuj ściankę korpusu z logiem LOFI w której umieścimy powerbank.

14. Zamontuj silnik serwo w trzech elementach uchwytów przy pomocy śrubek 12 mm.

serwo_montarz

15. Zmontowane serwo przykręć do reszty korpusu robota przy pomocy śrubek 12 mm. Między mocowaniem serwo i korpusem umieść podkładkę z klocka podłużnego z pięcioma oczkami. Nakrętki umieść wewnątrz przez otwór mocowania powerbanku.

Głowacz_serwo_mocowanie

16. Włóż naładowany powerbank w środek korpusu, między silnikami DC, tak jak na rysunku. Pamiętaj aby wejścia i wyjścia powerbanku były skierowane przeciwnie do kierunku serwomotoru (po włożeniu powerbanku podepnij do niego krótki biały kabel USB zasilający i wyprowadź go przez jedno z oczek w górnej ściance korpusu głowacza).

Głowacz_powerB_mocowanie_ii

17. Prawidłowo umieszczony powerbank wystaje delikatnie nie stykając się z serwomotorem.

Głowacz_z_powerbankiem

18. Tylnią ściankę połącz z resztą korpusu robota przykręcając ją przy pomocy czterech śrubek 12 mm.

Głowacz_tylnia_sciana

Głowacz_z_tylem

19. Przygotuj części drewniane do zmontowania dwóch kół i skręć je przy pomocy śrubek 12 mm, a następnie załóż na koła gumowe oringi.

SK_Kola

kolo_2018

20. Zmontowane koła załóż na trzpienie silników i przykręć przy pomocy śrubek 12 mm z wykorzystaniem dwóch okrągłych podkładek dla dociśnięcia koła.

Głowacz_kola_przyk

21. Pozostało nam skręcić integralną część naszego robota, jego głowę. Przykręć za pomocą śrubek 12 mm LED do jednego z boków Głowacza. Pamiętaj o drewnianych podkładkach.

glowacz_led_1

glowacz_led_1_ii

22. Analogicznie jak wyżej skręcamy też kolejny bok, tylko z zielonym LEDem.

glowacz_led_2

23. Przykręć do górnego elementu fotorezystor, przy pomocy śrubek 12 mm.

glowacz_fotoR

glowacz_fotoR_ii

24. Do podstawy głowy przykręć (pomocy śrubek 12 mm) po bokach przygotowane wcześniej ścianki z LED-em czerwonym i zielonym. Zwróć uwagę aby podłączenia LED-ów były skierowane do tyłu, jak na rysunku.

głowacz_skrecanie_1

głowacz_skrecanie_2

25. Lekko rozchylając ścianki, umieść górną część głowy z fotorezystorem i skręć śrubkami 12 mm..

głowacz_skrecanie_3

głowacz_skrecanie_4

26. Skręć przy pomocy śrubek 20 mm mocowanie na czujnik odległości.

czujnik_odleglosci_1

Uwaga: Drewniane elementy są dość ściśle spasowane z czujnikiem. Musisz być precyzyjny, nie wciskaj nic na siłę, np. pod skosem, aby nie uszkodzić elektronicznych elementów. Pamiętaj że czujnik odległości umieszczamy dopiero gdy cały uchwyt jest zmontowany, pinami do góry.

27. Przykręć przy pomocy śrubki 20 mm czujnik odległości do przedniej części głowy.

czujnik_odleglosci_3

czujnik_odleglosci_4_ii

28. Zamontuj skręconą frontową część z czujnikiem odległości na przedzie naszej konstrukcji.

czujnik_odleglosci_5

29. Umieść orczyk serwomotoru w klocku z wyżłobieniem.

orczyk_1_ii

orczyk_2_ii

30. Przykręć klocek w taki sposób aby docisnął on orczyk do spodniej części głowy.

mocowanie_orczyka_ii

31. Teraz pozostaje nam umieścić gotową główkę na trzpieniu serwomotoru.

Głowacz_z_głowa

32. Głowacz już kompletny może podążać przed siebie!

Głowacz_full_ii

Podłączenia elektroniczne

1. Silniki podłącz do gniazd M1 i M2 sterownika LOFI Brain 2.0 . Pamiętaj żeby blaszki silników wpinając były zwrócone w stronę plastikowych “ścianek” wewnątrz wejścia M1 i M2!

2. Powerbank podłącz do portu micro USB znajdującego się na płytce sterownika LOFI Brain 2.0

lofi brain zasilanie powerbank

3. Czujnik odległości podłącz do odpowiedniego gniazda na sterowniku LOFI BRAIN, zwróć uwagę na odpowiednie podłączenie przewodów do pinów VCC(5V), TRIG, ECHO, GND, piny te są opisane na czujniku i sterowniku.

czujnik_odleglosci

4. Moduł bluetooth podłącz do odpowiednio oznaczonego gniazda. ZWRÓĆ UWAGĘ NA ODPOWIEDNI KIERUNEK WPIĘCIA MODUŁU BLUETOOTH