Czujniki w akcji! Czyli najciekawsza Lekcja Ever! (Windows)

czym są czujniki? do czego robot je wykorzystuje? jakie urządzenia możemy skonstruować z wykorzystaniem czujników z zestawu codebox?

Jak działa lekcja interaktywna?

Lekcja interaktywna to multimedialne oprogramowanie, które wprowadzi Cię do świata robotyki jeszcze zanim zaczniesz uczyć się programowania. Podłączymy teraz “mózg” robota do komputera i w formie dynamicznej prezentacji zobaczysz jego kolejne funkcje.

Temat lekcji

Tematem lekcji jest omówienie istoty działania czujników w robocie, jako modułów dających mu możliwość odbierania sygnałów z otoczenia, oraz omówienie sposobu działania poszczególnych czujników z zestawu LOFI Robot CODEBOX Starter.

Przygotowanie

Od przygotowania do lekcji zależy całe jej powodzenie. Dla tego teraz dowiesz się, jak prawidłowo podłączać poznane czujniki, aby zgodnie działały podczas prezentacji.

1. Najpierw przygotuj trzy z poznanych czujników: przycisk, potencjometr i jeden czujnik światła, oraz trzy pomarańczowe kabelki do czujników:

Lekcja_home_01b

2. Wpinamy kabelki do każdego czujnika. Każde wejście posiada wcięcie, dzięki czemu łatwo podepniesz wszystkie trzy czujniki:

kabelki_wpinanie_33

3na3_ready

3. Teraz podłączamy czujniki do Braina 2.0 w odpowiedniej kolejności:

  • Przycisk do INPUT1,
  • Potencjometr do INPUT2,
  • Czujnik światła do INPUT3.

4. Wpinamy przycisk z kablem do Braina czarną wtyczką trzypniową. Zwróć uwagę, aby blaszki kabelka były zwrócone do góry, jak na zdjęciu:

wpinanie_mod

5. Analogicznie podpinamy potencjometr i czujnik światła zgodnie z listą w punkcie trzecim:

wpinanie_mod_2

6. Pozostał do podłączenia tylko czujnik odległości. Służy do tego specjalne wejście na naszym Brainie, opisane jako DISTANCE. Zwróć uwagę, aby złote blaszki były zawsze na zewnątrz, dokładnie jak na zdjęciach poniżej:

distanse_1

UWAGA! Pamiętaj: zawsze podpinamy i wypinamy czujniki, kiedy BRAIN jest niepodłączony do zasilania, lub gdy włącznik jest w pozycji OFF!

7. Teraz Brain z wpiętymi czujnikami podpinamy czarnym kablem A-B z zestawu do komputera:

L1_win_plugin

8. Po podpięciu Braina do włączonego komputera, nasz “mózg” wyda podwójne piknięcie z Buzzera – jest to sygnał, że Brain jest gotowy do pracy. Pozostaje nam włączyć wtyczkę LOFI Robot Extension z poziomu skrótu na Pulpicie:

L1_win_01

9. Otwiera się okno wtyczki. Klikamy w okienko REFRESH SERIAL, dzięki czemu odświeżymy listę portów.

L1_win_02

10. Następnie klikamy w przycisk SERIAL PORT i wybieramy naszą widoczną płytkę mikrokontrolera:

L1_win_03

…czyli COM6 Arduino UNO

L1_win_04

11. Po wyborze właściwego PORTU zatwierdzamy połączenie klikając CONNECT, czyli POŁĄCZ:

L1_win_05

12. Ikonka CONNECT zamieni się na DISCONNECT (czyli ROZŁĄCZ), dodatkowo ponownie zasygnalizuje to podwójnym piknięciem Buzzera. Jest to znak, że komputer połączył się z naszym Brainem.

L1_win_06

Brawo! Teraz pozostaje nam przejść do samej lekcji. Upewnij się, że masz włączone głośniki, gdyż lekcja zawiera dźwięki. Kliknij w ten link, aby uruchomić LEKCJĘ w nowym oknie Chrome. Poniżej znajdziesz krótkie omówienie zadań, które czekają na Ciebie w lekcji.

Zadania

1. Lekcja otworzy się w nowym oknie przeglądarki. Pierwsza plansza przypomni tylko, w jaki sposób i jakie czujniki podłączyć. Ty już to zrobiłeś wcześniej.

Na tej planszy zwracamy tylko uwagę na główkę robota w prawym górnym rogu. Jeśli posiada obwódkę to znaczy, że robot jest prawidłowo połączony z komputerem. Jeśli kursorem klikniesz na robocika, to powinien on zasygnalizować dźwiękiem z Buzzera swoją gotowość:

L1_win_07

Aby przejść do kolejnej planszy kliknij na numer 2 w panelu nawigacyjnym, znajdujący się na samej górze strony. W ten sposób będziemy się przełączać między zadaniami lekcji:

L1_win_08

2. Plansza numer dwa omawia ludzkie zmysły. Postaraj się odgadnąć wszystkie ludzkie zmysły, wpisując w okienku pomarańczowym swoje typy. Pamiętaj, aby wpisywać pojedynczo, klikając ikonę SPRAWDŹ. Używaj polskich znaków. System będzie Ci podpowiadał, czy twoje próby są prawidłowe:

L1_win_09

3. Plansza numer trzy omawia “zmysły” robota. Dopasuj poszczególne czujniki do odpowiadających im ludzkich zmysłów. Poprawność poszczególnych odpowiedzi jest sygnalizowana po wybraniu. Krzyżyk to błędna odpowiedź, a ptaszek oznacza prawidłowe spasowanie:

L1_win_10

4. Plansza czwarta to kolejna z plansz przypominających. Przechodzimy do punktu piątego:

L1_win_11

5. Plansza piąta. Postaraj się odpowiedzieć na pytania dotyczące PRZYCISKU. Pamiętaj, że ta lekcja jest interaktywna… sprawdź co się stanie, gdy wciśniesz swój przycisk. Każdy z podpunktów zawsze uaktywnia inną funkcję Twojego przycisku. Przetestuj funkcje po kolei i przy każdej z nich sprawdź, co spowoduje wciśnięcie twojego PRZYCISKU podpiętego do Braina.

L1_win_12

6. Plansza szósta. Podobnie jak z przyciskiem, regulacja POTENCJOMETRU powoduje zmiany na ekranie. Postaraj się odpowiedzieć na pytania dotyczące tego czujnika. Każdy z podpunktów zawsze uaktywnia inną funkcję twojego potencjometru. Przetestuj funkcje po kolei i przy każdej z nich sprawdź, co spowoduje zmiana ustawienia POTENCJOMETRU z twojego zestawu.

L1_win_13

7. Plansza siódma. Pobaw się CZUJNIKIEM ŚWIATŁA. Sprawdź jak zachowuje się ekran kiedy zasłonisz czujnik, a jak zachowa się, gdy przybliżysz go do źródła światła. Nie zapomnij przetestować też samozapalającej się lampy:

L1_win_14

8. Plansza ósma. Sprawdź co się stanie jak zasłonisz “oczy” CZUJNIKA ODLEGŁOŚCI? Odpowiedz, gdzie w naszym życiu możemy znaleźć dla niego zastosowanie? Przetestuj nasze podpowiedzi, z podpunktów:

L1_win_16

9. Plansza dziewiąta to ostatnia i podsumowująca plansza. W krótkim quizie możesz sprawdzić zdobytą wiedzę. Po rozwiązaniu czeka na Ciebie niespodzianka! 🙂 Co spowoduje wciśnięcie PRZYCISKU i zmianę ustawień w POTENCJOMETRZE?

L1_win_17

10. Jak prawidłowo zakończyć prace z Brainem? Zamknij zakładkę z lekcją interaktywną i wróć do okna LOFI Robot Extension. Kliknij w ikonę DISCONNECT (czyli ROZŁĄCZ), spowoduje to właściwe rozłączenie “mózgu” z komputerem:

L1_win_18

Zamknij też samą wtyczkę i teraz możesz odłączyć Braina od komputera:

L1_win_19

GRATULACJE. Poznałeś wszystkie niezbędne podstawy obsługi swojego STARTERA:

  • Proces instalacyjny,
  • Zestaw CODEBOX,
  • Posługiwanie się śrubokrętem, śrubkami i nakrętkami,
  • Brain 2.0,
  • Jak połączyć się z robotem dzięki kablowi USB,
  • Jak podłączać i obsługiwać czujniki,
  • Zaliczyłeś pozytywnie Lekcję z czujnikami.

Brawo! Teraz jesteś gotów przejść na poziom średni i bardziej samodzielny. Zapraszamy do działu DOKUMENTACJA, gdzie znajdziesz instrukcje składania robotów, jak i lekcje z pomysłami na ich zaprogramowanie. Powodzenia 🙂