Bluetooth 4.0 + Adapter USB (Mac)

tutaj znajdziesz tutorial, jak podłączyć swojego robota z komputerem przy pomocy adaptera USB i Bluetooth’a 4.0 z komputerem Mac

Jeśli chcesz połączyć LOFI Robota lub sam Brain 2.0 z zestawu CODEBOX z komputerem za pomocą Bluetooth 4.0 i Adaptera USB, to poniższy tutorial będzie dla Ciebie pomocny:

  • Pamiętaj, że Bluetooth 4.0 nie musi przechodzić procesu parowania, jest odrazu widoczny dla urządzeń i programów,
  • Upewnij się czy Brain 2.0 jest podpięty do zasilania, najlepiej użyć do tego naładowany powerbank z zestawu. Podłącz też w prawidłowy sposób Bluetooth 4.0, tzn: uważnie wepnij cztery PINY w cztery wejścia Bluetooth. Pamiętaj, aby Bluetooth był wpięty w przeciwną stronę do włącznika OFF/ON, tak jak na zdjęciu,
  • Dopiero teraz przełącz włącznik w pozycję ON. Buzzer wyda podwójny dźwięk i Bluetooth zacznie mrugać czerwonym światełkiem LED:

adapter_bt_40_foto_3

Łączenie się z LOFI Robot poprzez wtyczkę LOFI Robot Extension

1. Wepnij adapter do złącza USB w twoim włączonym komputerze. Komputer sam w niewidoczny sposób rozpozna i zainstaluje adapter:

usb_adapter_mac

2. Uruchamiamy wtyczkę LOFI Robot Extension z poziomu docka twojego komputera:

usb_mac_01

3. Jeżeli pojawił Ci się zielony komunikat USB ADAPTER CONNECTED w centrum wtyczki, to znak że adapter działa poprawnie:

usb_mac_02

4. Pozostaje kliknąć w przycisk SCAN BLUETOOTH 4.0 (czyli WYSZUKAJ urządzenia Bluetooth 4.0) i poczekać, aż wyniki wyszukiwania wyświetlą się w oknie Bluetooth 4.0 powyżej:

usb_mac_03

5. Po przeskanowaniu, w okienku pojawią wyniki wyszukiwania:

usb_mac_04

6. Wybieramy odpowiedni numer robota. W twoim przypadku będzie to numer z tabliczki znamionowej na Bluetooth z Twojego zestawu, w tutorialowym przykładzie jest to LOFI_Robot5. Wybór zatwierdzamy klikając w przycisk CONNECT czyli POŁĄCZ:

usb_mac_05

7. Ikona CONNECT zamieni się na DISCONNECT czyli ROZŁĄCZ. Dioda LED mrugająca wcześniej pod Bluetoothem zacznie świecić ciągłym czerwonym światłem. Jest to znak, że komputer połączył się z naszym LOFI Robotem:

usb_mac_06

8. Twój robot juz jest połączony z komputerem za pomocą modułu Bluetooth 4.0 i adaptera. Możesz teraz kliknąć w link OPEN LOFI BLOCKS i zacząć uczyć się programowania dzięki naszym LEKCJOM:

usb_mac_07

9. LOFI Blocks otworzy się w nowej karcie. (Zwróć uwagę czy napewno jest to przeglądarka Chrome). Jeśli wszystko wykonałeś prawidłowo, główka robota w prawym górnym rogu będzie posiadała obwódkę. Możesz teraz rozpocząć programowanie Robota. Aby zapoznać się z interfejsem aplikacji, najlepiej zerknij do tego LINKU:

usb_mac_08

Jak prawidłowo rozłączyć Robota?

1. Zamknij zakładkę z LOFI Bloks i wróć do okna LOFI Robot Extension. Kliknij w ikonę DISCONNECT (czyli ROZŁĄCZ), spowoduje to prawidłowe rozłączenie Robota z komputerem (Bluetooth zacznie ponownie mrugać czerwonym światełkiem LED):

usb_mac_09

2. Zamknij teraz aplikację. Możesz wyłączyć Robota przełączając wyłącznik w pozycję OFF:

usb_mac_10