Bluetooth 4.0

TUTAJ ZNAJDZIESZ TUTORIAL JAK POŁĄCZYĆ SWOJEGO ROBOTA Z MOBILNYM SYSTEMEM ANDROID

Jeśli chcesz połączyć LOFI Robota lub sam Brain 2.0 z urządzeniem mobilnym z systemem Android, koniecznie wykorzystaj do tego Bluetooth 4.0, znajdujący się Twoim zestawie. Poniższy tutorial będzie w tym pomocny:

  • Pamiętaj że Bluetooth 4.0 w przypadku systemu Android nie musi przechodzić procesu parowania,
  • Do łączności LOFI Robota z urządzeniami mobilnymi z systemem Android, niezbędne będzie pobranie i zainstalowanie na Twoje urządzenie naszej aplikacji LOFI Blocks. W tym celu zapoznaj się z instrukcją instalacji poniżej,
  • Upewnij się czy Brain 2.0 jest podpięty do zasilania, najlepiej użyć do tego naładowanego powerbanka z zestawu. Następnie podłącz w prawidłowy sposób Bluetooth 4.0, tzn. uważnie wepnij cztery PINY w odpowiadające im cztery wejścia Bluetooth. Pamiętaj, aby Bluetooth był wpięty w stronę włącznika OFF/ON, tak jak na zdjęciu,
  • Dopiero na tym etapie przełącz włącznik do pozycji ON. Buzzer wyda podwójny dźwięk i Bluetooth zacznie mrugać czerwonym światełkiem LED:

BT_2_0

Instalacja LOFI Blocks

1. Otwórz na urządzeniu android w przeglądarce Google Chrome nową zakładkę i wpisz adres:

https://www.lofiblocks.com/android/

2. Otworzy się aplikacja LOFI Block, ale będzie wyświetlana w sposób nieczytelny

3. Aby dokończyć proces instalacji, klikamy na trzy kropki w prawym górnym rogu, czyli na opcje dodatkowe przeglądarki Google Chrome:

SK_BT_2023

4. Po otwarciu opcji dodatkowych, klikamy na funkcję opisaną jako “Zainstaluj aplikację”

5. System poprosi nas o potwierdzenie wybranej opcji. Potwierdzamy, klikając na “Zainstaluj”:

SK_BT_2023_01

6. Rozpocznie się instalacja.

7. Prawdopodobnie po chwili system przekieruje nas na jeden z głównych ekranów urządzenia i pojawi się tam nowa ikona naszej Aplikacji (jeśli to nie nastąpi, zamknij zakładkę i przeglądarkę i samodzielnie poszukaj nowej ikony LOFI Blocks:

SK_BT_2023_02

8. Kliknij w nową ikonę aplikacji. Uruchomi się ona tym razem prawidłowo, w trybie pełnoekranowym i poziomo, co ułatwi programowanie:

SK_BT_2023_03

Łączenie się z LOFI Robot poprzez aplikację LOFI Blocks

1. Upewnij się, że masz włączoną w urządzeniu usługę lokalizacji, jest to potrzebne do prawidłowej pracy Bluetooth. Uruchom łączność bluetooth na swoim tablecie lub smartfonie oraz włącz aplikację LOFI Blocks :

2. Po uruchomieniu aplikacji, aby połączyć się z robotem klikamy na główkę robota w prawym górnym rogu:

SK_BT_2023_04

3. Wysunie nam się z góry panel na którym wybieramy moduł bluetooth za pomocą którego chcemy się łączyć. Jeśli program nie znajduje żadnego urządzenia, sprawdź czy Brain jest prawidłowo podłączony z power bankiem oraz czy włącznik ON/OFF jest w pozycji ON:

SK_BT_2023_05

4. W naszym wypadku jest to bluetooth LOFI_Robot10:

SK_BT_2023_06

5. Potwierdzamy, wybierając moduł naszego robota, klikając na “Sparuj”:

6. Aplikacja łączy się z Brainem naszego LOFI Robota. Panel znika, a główka naszego robocika w prawym górnym rogu uzyskuje obwódkę potwierdzającą prawidłowe połączenie. Klikając palcem na nią, Brain wyda specyficzne piknięcie na potwierdzenie poprawnej pracy.

SK_BT_2023_08

7. Aplikacja jest gotowa do pracy. Można podpinać czujniki, silniki itd. Pamiętajmy tylko że skrypt zaczyna działać dopiero po naciśnięciu ikony PLAY:

SK_BT_2023_09

Instalacja LOFI Control

Instalacja aplikacji dla najmłodszych lub tylko służąca do sterowania przebiega analogicznie jak instalacja LOFI Blocks. Zmienia się tylko adres na którym zaczynamy instalacje:

www.lofiblocks.com/control/

SK_BT_2023_10