Bluetooth 2.0 (Windows)

tutaj znajdziesz tutorial jak połączyć swojego robota z komputerem windows 10

Jeśli chcesz połączyć LOFI Robota lub sam Brain 2.0 z zestawu CODEBOX z komputerem za pomocą Bluetooth 2.0 to poniższy tutorial będzie dla Ciebie pomocny:

  • Upewnij się czy Brain 2.0 jest podpięty do zasilania, najlepiej użyć do tego naładowany powerbank z zestawu. Podłącz też w prawidłowy sposób Bluetooth 2.0, tzn: uważnie wepnij cztery PINY w cztery wejścia Bluetooth. Pamiętaj aby Bluetooth był wpięty w stronę włącznika OFF/ON, tak jak na zdjęciu,
  • Dopiero teraz przełącz włącznik w pozycję ON. Buzzer wyda podwójny dźwięk i Bluetooth zacznie mrugać czerwonym światełkiem LED:

BT_2_0

Parowanie modułu Bluetooth z komputerem

(proces ten jest przeprowadzamy jednorazowo, tylko przy pierwszym podłączeniu LOFI Robota do komputera)

1. Uruchamiamy nasz komputer. Klikamy w przycisk Start i następie klikamy w ikonkę Ustawień systemu Windows:

BT_2_win_01_b

2. Następnie wybieramy dział Urządzenia:

BT_2_win_02

3. Jeśli Bluetooth w twoim komputerze jest wyłączony to kliknij na suwaczek, aby go włączyć. Następnie klikamy Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne:

BT_2_win_03_b

4. Rozpoczynamy proces dodawania nowego urządzenia Bluetooth. Podczas pierwszego użytkowania, musimy sparować taki Bluetooth 2.0:

BT_2_win_04

5. System Windows na początku rozpozna Nieznane urządzenie. Po kilku sekundach pojawi się jednak właściwa nazwa, w naszym tutorialu będzie to LOFI_Robot1, w twoim przypadku będzie to cyfra lub nazwa z naklejki znamionowej twojego Bluetooth’a:

BT_2_win_05

6. Klikamy na wykryte urządzenie LOFI_Robot1. Rozpoczyna się łączenie. System poprosi nas o podanie kodu PIN.

BT_win_06

7. Kod PIN w przypadku każdego naszego Bluetooth’a, to zawsze ciąg liczb 1234. Wpisujemy je w okienku i klikamy Połącz. Po chwili Bluetooth jest już sparowany. Wystarczy proces zakończyć klikając Gotowe:

BT_win_08_b

8. W ustawieniach pojawi się nazwa Bluetooth’a robota, którego sparowaliśmy z komputerem. Pozostaje nam sprawdzić do którego portu COM zostało przydzielone urządzenie Bluetooth, będzie to pomocne w późniejszym łączeniu się poprzez aplikację LOFI Robot Extension.
Żeby sprawdzić port COM, należy przejść z Ustawień Bluetooth do Więcej opcji Bluetooth. Na obrazku zaznaczono odnośnik pomarańczową strzałką:

BT_win_09

9. Przechodzimy do zakładki Porty COM:

BT_win_10

10. Znajdziemy tutaj wszystkie porty COM używane przez Bluetooth w komputerze. Do każdego urządzenia przypisane są dwa porty – przychodzący oraz wychodzący. Nas interesują porty wychodzące związane z LOFI Robot. W tym przypadku muszę zapamiętać, że mój LOFI Robot znajduje się na porcie COM8:

BT_win_11

11. Posiadamy już wszystkie informacje dla nas potrzebne. Zamykamy okno klikając w OK, oraz zamykamy okno ustawień systemowych. Pamiętaj, że parowanie Bluetootha odbywa tylko jeden raz. Do każdorazowego łączenia robota, używamy instrukcji poniżej).

Łączenie się z LOFI Robot poprzez wtyczkę LOFI Robot Extension

1. Uruchamiamy aplikację LOFI Robot Extension:

BT_wim 12

2. Otwiera nam się okno aplikacji. Klikamy w okno Serial Ports, aby wybrać właściwy port:

BT_win_13_b

3. Pamiętając z procesu parowania, że nasz Robot łączy się przez COM8, wybieramy właśnie ten port:

BT_win_14

4. Następnie klikamy w ikonę CONNECT, czyli POŁĄCZ:

BT_win_15

5. Ikonka CONNECT zamieni się na DISCONNECT (czyli ROZŁĄCZ), dodatkowo czerwona dioda LED, która wcześniej migała teraz zaświeci się ciągłym światłem. Jest to znak, że komputer połączył się z naszym LOFI Robotem:

BT_win_16

6. Twój robot juz jest połączony z komputerem za pomocą modułu Bluetooth 2.0. Możesz teraz kliknąć w link OPEN LOFI BLOCKS i zacząć uczyć się programowania dzięki naszym LEKCJOM

BT_win_17

7. LOFI Blocks otworzy się w nowej karcie. (Zwróć uwagę czy napewno jest to przeglądarka Chrome). Jeśli wszystko wykonałeś prawidłowo główka robota w prawym górnym rogu będzie posiadała obwódkę. Możesz teraz rozpocząć programowanie Robota. Aby zapoznać się z interfejsem aplikacji najlepiej zerknij do tego LINKU:

BT_win_18

Jak prawidłowo rozłączyć Robota?

1. Zamknij zakładkę z LOFI Bloks i wróć do okna LOFI Robot Extension. Kliknij w ikonę DISCONNECT (czyli ROZŁĄCZ), spowoduje to prawidłowe rozłączenie Robota z komputerem (Bluetooth zacznie ponownie mrugać czerwonym światełkiem LED):

BT_win_19

2. Zamknij teraz aplikację. Możesz wyłączyć Robota przełączając wyłącznik w pozycję OFF

BT_win_20_b