Bluetooth 2.0 (Mac)

tutaj znajdziesz tutorial, jak podłączyć swojego robota z komputerem Mac

Jeśli chcesz połączyć LOFI Robota lub sam Brain 2.0 z zestawu CODEBOX z komputerem za pomocą Bluetooth’a 2.0, to poniższy tutorial będzie dla Ciebie pomocny:

  • Upewnij się czy Brain 2.0 jest podpięty do zasilania, najlepiej użyć do tego naładowany powerbank z zestawu. Podłącz też w prawidłowy sposób Bluetooth 2.0, tzn: uważnie wepnij cztery PINY w cztery wejścia Bluetooth. Pamiętaj, aby Bluetooth był wpięty w stronę włącznika ON/OFF, tak jak na zdjęciu,
  • Dopiero teraz przełącz włącznik w pozycję ON. Buzzer wyda podwójny dźwięk i Bluetooth zacznie mrugać czerwonym światełkiem LED:

BT_2_0

Parowanie modułu Bluetooth z komputerem

(proces ten jest przeprowadzany jednorazowo, tylko przy pierwszym podłączeniu LOFI Robota do komputera)

1. Uruchamiamy nasz komputer. Klikamy w docku na ikonę Preferencje systemowe:

bt_2_mac_01

2. Wybieramy ustawienia Bluetooth:

bt_2_mac_02

3. Włącz Bluetooth:

bt_2_mac_03

4. System rozpocznie wyszukiwanie urządzeń. Na początku możesz widzieć tak zwane adresy MAC urządzeń, ale ostatecznie po kilku sekundach pojawią się nazwy właściwe. W naszym wypadku będzie to LOFI_Robot1, w Twoim przypadku będzie to cyfra lub nazwa z naklejki znamionowej twojego Bluetootha. Kliknij w okno Połącz:

bt_2_mac_04_b

5. Ponieważ system automatycznie podaje kod weryfikacyjny: 0000, nie uda się połączyć nam z urządzeniem. Klikamy zatem w Opcje… i wpisujemy poprawny kod: 1234 (jest to uniwersalny kod dla wszystkich naszych Bluetooth’ów 2.0) i ponownie zatwierdzamy Połącz:

bt_2_mac_06

6. I to juz koniec procesu parowania modułu Bluetooth, zamykamy Preferencje systemowe. Od tego momentu Bluetooth LOFI Robota będzie widoczny dla systemu podczas łączenia się z robotem.

Łączenie się z LOFI Robot poprzez wtyczkę LOFI Robot Extension

1. Uruchamiamy aplikację LOFI Robot Extension z poziomu docka swojego komputera:

bt_mac_07

2. Otwiera się okno wtyczki. Klikamy w okienko REFRESH SERIAL, dzięki czemu odświeżymy listę portów:

bt_2_mac_08

3. Następnie klikamy w okienko SERIAL PORT i wybieramy nasz numer Bluetootha, w naszym wypadku jest to LOFI_Robot1. W Twoim przypadku będzie to cyfra lub nazwa z naklejki znamionowej twojego Bluetootha:

bt_2_mac_09

4. Po wyborze właściwego PORTU zatwierdzamy połączenie klikając CONNECT, czyli POŁĄCZ:

bt_2_mac_10

5. Ikonka CONNECT zamieni się na DISCONNECT (czyli ROZŁĄCZ), dodatkowo czerwona dioda LED, która wcześniej migała teraz zaświeci się ciągłym światłem. Jest to znak, że komputer połączył się z naszym LOFI Robotem:

bt_2_mac_11

6. Twój robot juz jest połączony z komputerem za pomocą modułu Bluetooth 2.0. Możesz teraz kliknąć w link OPEN LOFI BLOCKS i zacząć uczyć się programowania dzięki naszym LEKCJOM:

bt_2_mac_12

7. LOFI Blocks otworzy się w nowej karcie. (Zwróć uwagę czy napewno jest to przeglądarka Chrome). Jeśli wszystko wykonałeś prawidłowo, główka robota w prawym górnym rogu będzie posiadała obwódkę. Możesz teraz rozpocząć programowanie Robota. Aby zapoznać się z interfejsem aplikacji, najlepiej zerknij do tego LINKU:

bt_2_mac_13

Jak prawidłowo rozłączyć Robota?

1. Zamknij zakładkę z LOFI Blocks i wróć do okna LOFI Robot Extension. Kliknij w ikonę DISCONNECT (czyli ROZŁĄCZ), spowoduje to prawidłowe rozłączenie Robota z komputerem:

bt_2_mac_15

2. Zamknij teraz aplikację. Możesz wyłączyć Robota przełączając wyłącznik w pozycję OFF:

bt_2_mac_16