ARDUINO IDE

program niezbędny, aby komputer widział twojego robota

ARDUINO IDE to główny program towarzyszący płytce Arduino. Jego główna funkcja to edytor umożliwiający pisanie skryptów i wgrywanie ich na płytkę. Instalacja ARDUINO IDE jest konieczna w celu instalacji sterowników do płytki Arduino na Twoim komputerze. Pamiętaj, aby nie podłączać swojej płytki zanim zainstalujesz Ardiuno IDE. Po instalacji dla pewności zrestartuj swój komputer.

LINK DO POBRANIA PROGRAMU

1. Wybieramy interesujący nas link do pobrania, dopasowany do naszej wersji systemu Windows, np: Windows Installer, for Windows XP and up Czyli: wersja instalacyjna dla Windows XP i nowszych. Kolejna wersja instalacyjna to Windows ZIP file for non admin install niezbędna dla komputerów, które mają zabezpieczenia Administratora. Jeżeli posiadamy konto Microsoft i Windows 8.1 albo 10, to wybieramy Windows app Requires Win 8.1 or 10. My skupimy się na tej pierwszej opcji, najczęściej wybieranej.

IDE_win_1

2. Zostajemy przekierowani na kolejną podstronę, gdzie wybieramy opcję: JUST DOWNLOAD. Czyli: Tylko pobieranie.

IDE_win_2

3. Rozpoczyna się pobieranie naszego programu do folderu Pobrane.

IDE_win_3

4. Po zakończonym procesie pobierania, klikamy w pobrany plik dwukrotnie kursorem myszki.

IDE_win_4b

5. Program pyta, czy zezwolić na instalację i czy zgadzasz się na warunki licencyjne. Program pochodzi z oficjalnej strony, więc jest bezpieczny. Klikamy I Agree.

IDE_win_5

6. Kolejnym krokiem jest zatwierdzenie opcji instalacyjnych. Upewniamy się, że mamy zaznaczone wszystkie okienka i klikamy NEXT.

IDE_win_6

7. Na sam koniec wybieramy miejsce instalacji naszego programu. Standardowo odbywa się to do folderu Program Files, jeśli sami nie mamy potrzeby tego zmieniać, można tak zostawić i zatwierdzić klikając Install.

IDE_win_7

8. Rozpoczyna się instalacja.

IDE_win_8

9. W trakcie instalowania program pyta nas, czy na pewno chcemy instalować poszczególne drivery naszej płytki. Dopilnujmy, aby każdy z dodatków został zainstalowany, klikając Zainstaluj.

IDE_win_9b

IDE_win_10

IDE_win_11_b

10. O końcu instalacji informuje nas poniższy komunikat oraz nowy skrót na Pulpicie Arduino. Klikamy w okno Close i zamykamy instalator. Dla pewności zrestartuj teraz swój komputer.

IDE_win_12

11. Po ponownym uruchomieniu komputera klikamy w nową ikonę Arduino dwukrotnie kursorem myszki. Przy pierwszym uruchomieniu Zapora Windows Defender może nas poprosić o zezwolenie dostępu do pewnych funkcji programu. Pozwalamy klikając Zezwalaj na dostęp.

IDE_win_13

12. Nasz program został zainstalowany.

IDE_win_14

13. Teraz przeprowadźmy szybki test, czy instalacja przebiegła prawidłowo. Za pomocą kabla USB A-B z zestawu, podłącz mikrokontroler z komputerem.

Brain_and _mac

Powinieneś usłyszeć podwójne piknięcie. W ciągu kilku sekund system rozpozna nowe urządzenie i poinformuje Cię o jego gotowości do pracy. Otwórz Arduino IDE i znajdź zakładkę Narzędzia > Port > – powinieneś zobaczyć na liście portów swój mikrokontroler Arduino/Genuino Uno. Jeśli jest widoczny tak, jak na zdjęciu poniżej, to proces instalacji Arduino IDE jest zakończony. Odłącz mikrokontroler. Zamknij aplikację i wróć do kolejnego kroku konfiguracji komputera.

IDE_win_last