Buzzer to specjalna odmiana głośniczka. Aby normalny głośnik grał, nie wystarczy go podłączyć do zasilania, musi on otrzymywać sygnał audio.
Buzzer jest prostszy w obsłudze, inaczej niż normalny głośnik buzzer posiada wbydowany generator sygnału audio dzięki czemu od razu po podłączeniu do zasilania generuje on charakterystyczny piskliwy dźwięk. Zła wiadomość jest taka, że poza emitowaniem wysokiego pisku buzzer nie jest w stanie wydobyć z siebie żadnego innego dźwięku więc z pewnością nei polubią go twój pies, kot lub inni współlokatorzy. Tak czy inaczej użycie buzzera to najprostszy sposób na dodanie sygnalizacji dźwiękowej do naszego robota.
Podłączenie buzzera jest bardzo proste, ma on dwie nóżki, które wystarczy podłączyć do zasilania, zwracając uwagę na ich polaryzację, dłuższa (oznaczona na górze obudowy plisikiem) do plusa, krótsza do minusa.
Aby móc kontrolować piszczenie buzzera w obwód elektryczny możemy wpiąć przycisk, który w momencie naciśnięcia będzie włączać buzzer.
Powyższe przykłady przedstawiają najprostsze analogowe podłączenie buzzera, aby móc nim sterować elektronicznie, podłączamy go do Arduino w ten sposób, że dodatnia nóżka buzzera przypięta jest do jednego z pinów cyfrowych (w poniższym przykładzie jest to pin 9).
Sterowanie buzzerem ogranicza się jedynie do jego włączania i wyłączania, przy pomocy SNAP4ARDUINO kontrolować go można identycznie jak diodę LED. Przykład sterowania buzzerem opisany jest również w artykule o czujniku odległości.